Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

Badania laboratoryjneW Przychodni Nasz Lekarz w Toruniu oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych krwi, moczu oraz innych materiałów biologicznych pobranych od pacjenta. Są one podstawą diagnostyki wielu chorób, niektóre z nich należy wykonywać regularnie również w celach profilaktycznych. Zapraszamy!

Badania laboratoryjne mogą ocalić zdrowie, a czasami nawet życie – w stwierdzeniu tym nie ma ani krzty przesady! Wiele chorób we wczesnych stadiach nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a można je wykryć tylko poprzez analizę materiału biologicznego pobranego od pacjenta.

Badania laboratoryjne w Przychodni Nasz Lekarz

Badania laboratoryjne przeprowadza się w celu określenia składu oraz parametrów biologicznych i fizykochemicznych pobranego od pacjenta materiału biologicznego. W zależności od konkretnego rodzaju badania, przeprowadza się je przy użyciu technik biochemicznych, mikroskopowych, immunologicznych, bakteriologicznych itp.

W naszej klinice w jednym miejscu wykonać można między innymi:

  • badanie ogólne krwi,
  • badania specjalistyczne krwi w diagnostyce miażdżycy, cukrzycy, chorób wątroby,
  • badania krwi w kierunku określonych infekcji (toksoplazmoza, cytomegalia, chlamydia, borelioza),
  • badania krwi określając stężenie poszczególnych hormonów,
  • badania krwi określające stężenie witamin i składników mineralnych,
  • badanie ogólne moczu,
  • badania specjalistyczne moczu,
  • badanie w kierunku pasożytów i jaj pasożytów w kale oraz wiele innych.

W Przychodni Nasz Lekarz gwarantujemy fachową opiekę doświadczonego, wysoko wykwalifikowanego personelu. Na każdym kroku staramy się, by wszystkie badania odbywały się w serdecznej atmosferze, z poszanowaniem godności oraz intymności pacjenta oraz możliwie bezboleśnie. W przypadku badań krwi dokładamy wszelkich starań, by jej pobranie odbyło się już przy pierwszym wkłuciu, tak aby zmniejszyć stres i dyskomfort, przede wszystkim u najmłodszych pacjentów.

Wszystkie osoby zainteresowane nowoczesnymi badaniami laboratoryjnymi zapraszamy do kontaktu -> https://naszlekarz.pl/kontakt/.

Laboratorium w ramach NFZ

W Przychodni Nasz Lekarz znajduje się laboratorium w ramach NFZ – na pobranie należy mieć ważne skierowanie od lekarza.

Badania laboratoryjne w przypadku pacjentów kierowanych przez MEDICOVER

W Przychodni Nasz Lekarz wykonujemy te badania wyłącznie po okazaniu wydrukowanego skierowania na badanie.

Laboratorium prywatne w Przychodni Nasz Lekarz

Nasze laboratorium prywatne zlokalizowane jest na I piętrze.  W przypadku chęci skorzystania z laboratorium prywatnego prosimy o zapoznanie się z informacjami poniżej:

  • Pobranie krwi u dzieci poniżej  1. roku życia odbywa się na I piętrze w gabinecie 131. Dzieci poniżej 1. roku życia mają pobieraną krew z palca na morfologię oraz CRP. Na inne badania biochemiczne dzieci będą odsyłane do laboratorium Synevo na ul. M. Curie-Skłodowskiej 73 (tel. 56 6584490).
  • Dzieci w wieku 1-3 przyjmowane są do gabinetu (130/131 I piętro) poza kolejnością, przed rejestracją, w celu oceny możliwości ukłucia dziecka i pobrania krwi. Pielęgniarka dokonując oceny podejmuje próbę pobrania, bądź, w przypadku trudnych warunków, wysyła dziecko do laboratorium Synevo, dzięki czemu pacjent nie czeka w kolejce i od razu otrzymuje informację o dalszym postępowaniu.
  • Należy pamiętać o dobrym napajaniu dziecka 2-3 dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania. W innym wypadku pielęgniarka może wskazać inny dzień pobrania krwi. 
  • Na pobranie krwi należy przyjść z dzieckiem na kilka dni przed planowaną wizytą lekarską.
  • W przypadku dzieci bardzo ruchliwych, na pobranie powinny przyjść z dzieckiem 2 osoby.
  • Osoby które chcą wykonać badanie prolaktyny z obciążeniem, przychodzą do przychodni na pobranie między godziną 7.00 a 7.30. Tabletka potrzebna do wykonania tego badania znajduje się w punkcie pobrań.
  • Na badania z kału przynosimy na każde badanie osobny pojemniczek. Na badanie kalprotektyny potrzeba 3/4 pojemniczka.
  • Do badania posiewu nasienia, materiał oddajemy do jałowego pojemnika na mocz.
  • Na badanie wymazu z gardła przychodzimy bez mycia zębów, jedzenia ani picia (można popić trochę wody).
  • Na badanie posiewu moczu bądź na badania takie jak np. glukoza w moczu, białko w moczu, mocz przynosimy w pojemniku, nie probówce.
  • W przypadku badań z Dobowej Zbiórki Moczu (DZM) mocz należy zbierać przez 24h w specjalnym pojemniku z podziałką zakupionym w sklepie medycznym. Pierwszy poranny mocz oddawajmy do toalety, następnie zaczynamy zbiórkę. Po zakończeniu zbiórki mocz należy wymieszać i odlać porcję do pojemnika na którym umieszczamy takie dane jak: objętość moczu z całej zbiórki oraz czas prowadzenia zbiórki od-do. W przypadku niektórych badań z DZM potrzebne jest np. zakwaszenie. Tyczy się to między innymi badania: wapń wydalanie. Kwas solny potrzebny do tego celu wydawany jest w gabinecie 130/131 (I piętro) wraz z instrukcją w godzinach 7.00- 10.00 od poniedziałku do piątku. 
  • Niektóre badania możliwe są do pobrania jedynie w punktach zlokalizowanych przy Laboratorium. Przykłady takich badań to: cynk, dihydrotestosteron, wit A+E, ACTH, Antykoagulant tocznia. W celu weryfikacji można kontaktować się z Laboratorium Synevo.
  • Badanie AFP w MOM możliwe jest do wykonania w Przychodni na ul. Uniwersyteckiej 17.
  • Pacjentowi, który ma skierowanie na badanie: wapń zjonizowany, wydawane jest w rejestracji osobne skierowanie z którym należy udać się na pobranie tego parametru do Szpitala Dziecięcego.