Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

GinekologiaGinekologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób kobiecych narządów płciowych, a także opieką nad pacjentkami w okresie dojrzewania, ciąży i połogu, a także menopauzy. Na konsultacje z wysoko wykwalifikowanymi ginekologami zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Toruniu.

Ginekolog jest lekarzem, który otacza kobietę opieką tak naprawdę przez całe jej życie. Pierwszą wizytę u ginekologa powinny odbyć dziewczęta miesiączkujące – wówczas lekarz sprawdzi, czy proces ten przebiega w sposób prawidłowy. Kolejne wizyty warto zaplanować przed podjęciem aktywności seksualnej. Dorosłe kobiety powinny profilaktycznie pojawiać się u ginekologa co najmniej raz w roku. Lekarz wykona wówczas tradycyjne badanie ginekologiczne na fotelu, cytologię (badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy) oraz USG ginekologiczne.

Pod stałą opieką ginekologa muszą znajdować się także panie planujące posiadanie dziecka, kobiety w ciąży i w połogu oraz w okresie menopauzy. Oczywiście na konsultacje należy zgłosić się również w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu rozrodczego (bolesne miesiączkowanie, nieregularne miesiączkowanie, plamienia i upławy, świąd i pieczenie okolic intymnych, bóle brzucha nieokreślonego pochodzenia).

Konsultacje ginekologiczne w przychodni Nasz Lekarz w Toruniu

Specjaliści z zakresu ginekologii w przychodni Nasz Lekarz w Toruniu zajmują się:

  • diagnostyką i leczeniem chorób układu rozrodczego (infekcje, stany zapalne, mięśniaki macicy, torbiele, endometrioza),
  • pomocą w planowaniu rodziny,
  • poradnictwem w zakresie nowoczesnej antykoncepcji,
  • opieką na pacjentkami w ciąży,
  • badaniami poporodowymi,
  • diagnostyką chorób okresu okołomenopauzalnego.

Na miejscu można wykonać również USG ginekologiczne oraz badania laboratoryjne.

Czy wiesz czym jest cytologia płynna (LBC)?

Cytologiczne badanie wymazu z szyjki macicy standardowo wykonywane jest metodą konwencjonalną. Wymaz jest pobierany odpowiednią szczoteczką z tarczy i kanału szyjki macicy. Następnie komórki zostają przeniesione na szkiełko mikroskopowe.

W przypadku cytologii płynnej pobrany materiał na szczoteczce cytologicznej zostaje umieszczony w odpowiednim pojemniku z płynem utrwalającym. Podłoże płynne minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek oraz pozwala na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów tj. śluz, czerwone i białe krwinki, bakterie, które utrudniają dalszą ocenę mikroskopową. Cytologia płynna jest czulsza i dokładniejsza od cytologii klasycznej.

Zalety cytologii płynnej (LBC):

  • uzyskanie większej liczby i lepszej jakości komórek do diagnostyki
  • zdecydowanie lepsza jakość uzyskanego preparatu, zwiększająca skuteczność i wiarygodność  badania
  • ograniczenie liczby wyników nieczytelnych oraz fałszywie negatywnych
  • dwukrotnie większa wykrywalność zmian śródnabłonkowych w stosunku do klasycznej cytologii
  • możliwość wykonania dodatkowych badań z jednego wymazu tj.: DNA HPV, CINtec PLUS Cytology
  • ponadto daje możliwość wykonania badań genetycznych np. HPV z jednego pobrania na podłoże płynne

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje cytologię płynną, jako metodę zalecaną w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy oraz testu na obecność DNA HPV (HR).

Czym jest HPV?

Rak szyjki macicy jest wywoływany przez onkogenne wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Związek między wirusem HPV i tym nowotworem jest co najmniej 10 razy silniejszy niż związek palenia papierosów i raka płuca. Wirusy przenoszone są drogą płciową. Dzielimy je na nisko- i wysokoonkogenne. Przewlekła infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego zwiększa prawie 500-krotnie ryzyko nowotworu szyjki macicy.

Kto powinien wykonywać cytologię?

  1.  Cytologię powinny wykonywać kobiety zarówno będące jak i niebędące w stałym związku.
  2. Badania należy wprowadzić 3 lata po rozpoczęciu współżycia płciowego (tj. stosunków dopochwowych).
  3. Badania przesiewowe u kobiety należy wprowadzić nie później niż w wieku 21 lat.
  4. Po wykonaniu pierwszego badania przesiewowego kolejne należy przeprowadzać co roku.
Uwaga! Badanie nie powinno być wykonywane w trakcie miesiączki, jak i tuż przed miesiączką. Najlepiej kiedy badanie wykonywane jest około 10. dnia cyklu, kilka dni po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego. Przez okres 2-3 dni przed badaniem nie należy współżyć, stosować globulek, kremów dopochwowych i innych preparatów do irygacji pochwy oraz nie wykonywać USG dopochwowego. Po badaniu może wystąpić lekkie plamienie. Na badanie można zapisać się do położnej lub do lekarza ginekologa. Na wynik należy poczekać ok. 3 tygodnie.

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> www.naszlekarz.pl/kontakt

Zamówienia na recepty – gabinet ginekologiczny dr P. Krepskiej

Sprawdź nasz kanał na Youtube