mgr Klaudia Łęgowska

Dietetyka onkologiczna

Z wykształcenia magister dietetyki klinicznej. Zajmuje się wąską specjalizacją dietetyki jaką jest dietetyka onkologiczna. Jest absolwentką Collegium Medicum w Bydgoszczy, a także ukończyła roczną Akademię Leczenia Żywieniowego w Krakowie. Systematycznie szkoli się i uzupełnia wiedzę o najnowsze wytyczne i zalecenia z zakresu żywienia klinicznego w onkologii. Aktualnie studiuje podyplomowo psychoonkologię na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Pracę w szpitalu zaczęła jeszcze w trakcie studiów magisterskich. Na co dzień ma kontakt z różnorodnymi problemami dietetycznymi – od dolegliwości gastrycznych przez stany po operacji jelit z wyłonieniem stomii, po żywienie po przeszczepieniu szpiku. Specjalizuje się w dietetyce onkologicznej, zapobieganiu i leczeniu niedożywienia, doborze diety przy specyficznych stanach klinicznych towarzyszących chorobie onkologicznej oraz edukacji żywieniowej nastawionej na szybszy powrót do zdrowia po zakończeniu leczenia.

Na wizycie dowiesz się, jak przygotować się do leczenia i jak poprawić swój stan odżywienia, który jest fundamentalną składową prawidłowo przebiegającego procesu leczenia i zdrowienia. Dowiesz się też jak dobrać dietę pod występujące podczas leczenia onkologicznego skutki uboczne i dolegliwości, oraz jakich produktów unikać podczas chemio czy radioterapii. Porady są udzielane na podstawie wnikliwej analizy wyników badań oraz wywiadu żywieniowo-zdrowotnego. Przy obecności niedoborów żywieniowych udzielane są porady w zakresie ewentualnej suplementacji oraz doborze odpowiedniej żywności medycznej. We wskazanych przypadkach prowadzone jest racjonalne i bezpieczne odchudzanie w przebiegu choroby.

Wpisy na blogu: