Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 52 340 14 14 

Hematologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób krwi oraz całego układu krwiotwórczego. Na konsultacje z doświadczonym hematologiem zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy!

Do hematologa najczęściej trafiają osoby, u których przeprowadzone badania ogólne krwi dały nieprawidłowe wyniki. W połączeniu z występowaniem pewnych objawów – np. takich jak bóle głowy, drażliwość, nadmierna senność, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia krzepnięcia krwi, często pojawiające się siniaki i krwiaki czy bladość skóry, warg i błon śluzowych – jest to poważna przesłanka, która powinna skłonić do wizyty u lekarza tej specjalizacji. Hematolog z naszej przychodni w Bydgoszczy może udzielić wszelkich informacji na temat przyczyn pojawienia się takich symptomów. Istotne jest skontrolowanie parametrów krwi pod kątem ewentualnego występowania dolegliwości będących źródłem problemów ze zdrowiem.

Jakie choroby diagnozuje hematolog?

Specjaliści z zakresu hematologii zajmują się diagnostyką oraz leczeniem takich chorób, jak:

  • niedokrwistość (hemolityczna, megaloblastyczna, aplastyczna),
  • białaczka (ostra białaczka szpikowa i limfoblastyczna, białaczka przewlekła),
  • szpiczak mnogi,
  • chłoniaki,
  • skazy krwotoczne (płytkowe, naczyniowe, osoczowe wrodzone i nabyte),
  • trombofilia,
  • leukopenia,
  • nadkrwistość,
  • agranulocytoza.

Jak przebiega wizyta u hematologa?

Na konsultacje z hematologiem w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy należy wziąć ze sobą wszystkie wyniki wcześniej wykonanych badań, przede wszystkim krwi. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu – specjalista pyta o przebyte choroby, przyjmowane leki, obserwowane objawy. Hematolog może zalecić powtórzenie badań krwi albo wykonanie bardziej szczegółowych testów laboratoryjnych, np. takich jak oznaczenie poziomu kreatyniny, mocznika, glukozy, amylazy, bilirubiny oraz innych parametrów chemicznych krwi. Bardzo cennym pod względem diagnostycznym badaniem jest także rozmaz krwi, który daje informacje np. o zaburzeniach szpiku kostnego, chorobach zakaźnych czy niedoczynności tarczycy. W razie konieczności hematolog może zlecić również konsultacje z innymi specjalistami: onkologiem, endokrynologiem, nefrologiem.

Przyczyny pogorszenia parametrów krwi i zalecenia hematologa

Do najczęstszych powodów zbyt niskiego poziomu hemoglobiny czy zaburzeń w zakresie całkowitej liczby czerwonych krwinek zaliczają się niedobory poszczególnych pierwiastków potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresach wzmożonego zapotrzebowania – np. na żelazo. Hematolog w Bydgoszczy będzie w stanie udzielić informacji na temat spowodowanych takimi brakami schorzeń. Jednym z nich jest wspomniana już niedokrwistość.

Pogorszenie parametrów krwi i tym samym rozwój poszczególnych dolegliwości może być także wywołany niedoborami witamin, w tym m.in. kobalaminy oraz folacyny. Nierzadko przyczyną jest jednak powstanie stanu chorobowego bez wpływu pacjenta. Hematolog w takich przypadkach – po uprzednim zleceniu szczegółowych badań oraz odczytaniu ich wyników – rekomenduje konkretne metody leczenia w celu zahamowania rozwoju schorzenia, jego opóźnienia bądź nawet całkowitego wyeliminowania.

Skuteczność uzależniona jest od charakterystyki dolegliwości i etapu jej zaawansowania. Przy stosunkowo niegroźnych chorobach pacjenci najczęściej rozpoczynają kurację z wykorzystaniem środków farmakologicznych przyjmowanych samodzielnie w warunkach domowych. Poważniejsze przypadki wymagają natomiast hospitalizacji. Hematolog z naszej przychodni w Bydgoszczy może wypisać pacjentowi skierowanie do specjalistycznej placówki medycznej w celu rozpoczęcia lub kontynuowania leczenia schorzeń będących główną przyczyną pogorszenia parametrów krwi.

Na konsultacje z doświadczonym hematologiem zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy! Wypełnij formularz i umów się na wizytę -> https://naszlekarz.pl/kontakt/.