Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 52 340 14 14 

Neurologia to dziedzina medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy choroby ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Na konsultacje z doświadczonym neurologiem zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy!

Neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nerwów obwodowych, rdzenia kręgowego oraz mózgu, w wielu przypadkach powiązanych z psychiatrią – często zdarza się tak, że w ich diagnostyce bierze udział zarówno psychiatra (pod kątem psychicznym), jak i neurolog (pod kątem funkcjonowania anatomicznego). Do objawów, które mogą świadczyć o występowaniu chorób neurologicznych zalicza się m.in. zaburzenia czucia, zaburzenia pamięci, zaburzenia równowagi, częste omdlenia, kurcze i drżenie mięśni, zaburzenia oddawania moczu i stolca, problemy z koordynacją ruchową.

Jakie choroby leczy neurolog?

Specjalista z zakresu neurologii zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem m.in. takich chorób, jak:

  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • pląsawica Huntingtona,
  • rwa kuszowa,
  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • padaczka,
  • migrena,
  • udary mózgu i stany poudarowe,
  • ADHD.

Jak przebiega wizyta u neurologa?

Na wizytę u neurologa należy zabrać wyniki wszystkich przeprowadzonych wcześniej badań. Podczas wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad – pyta o występujące objawy, przyjmowanie leki itp. Wykonuje również proste badania neurologiczne – sprawdza odruch skokowy, odruch ramienno-promieniowy czy odruch mięśni przywodzicieli uda. Lekarz oceniać może sposób chodzenia, prawidłowość czucia oraz mowy. W zdecydowanej większości przypadków do postawienia diagnozy neurologowi potrzebne są jednak bardziej szczegółowe badania, np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy elektroencefalografia.

Profilaktyka pierwotna i wtórna udaru mózgu – jakie są zalecenia neurologów?

Udar niedokrwienny mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u osób dorosłych. Można się przed nim chronić – w większości stwierdzonych przypadków działania zapobiegawcze wdrożone w odpowiednim momencie znacząco ograniczyłyby ryzyko wystąpienia nagłej niedrożności lub całkowitego przerwania przepływu krwi w obrębie tkanki mózgowej. Neurolog przyjmujący prywatnie w naszej przychodni w Bydgoszczy udzieli wszelkich informacji z zakresu profilaktyki pierwotnej i wtórnej przy opisywanym schorzeniu.

Niektóre z czynników są niezależne od człowieka. Do grupy osób w szczególności narażonych na niedokrwienny udar mózgu zaliczają się seniorzy. Częściej dochodzi do niego w przypadku mężczyzn niż kobiet – dotyczy to nawet stosunkowo młodych pacjentów pomiędzy 35. a 45. rokiem życia. Neurolog przyjmujący prywatnie jest w stanie wskazać, co oprócz uwarunkowań genetycznych może doprowadzić do nagłego incydentu naczyniowego. Mowa przede wszystkim o odpowiedniej diecie, bogatej m.in. w witaminę B12 oraz kwas foliowy. Dzięki właściwemu odżywianiu można uniknąć podwyższonego stężenia homocysteiny w surowicy – nieprawidłowe wartości w tym zakresie nierzadko wywołują zmiany w naczyniach krwionośnych, które stają się z kolei przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu.

Do prewencji niefarmakologicznej przy tego typu schorzeniach zalicza się ponadto regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie optymalnej masy ciała, unikanie lub zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych, a także leczenie nadciśnienia tętniczego, jeśli zostało u pacjenta stwierdzone. Neurolog dostępny prywatnie w naszej przychodni w Bydgoszczy wskazuje również inne sposoby profilaktyki pierwotnej – także tej, w której niezbędne jest przyjmowanie środków leczniczych. Dotyczy to m.in. diabetyków oraz osób z hipercholesterolemią. Aby zapobiegać powtórnemu udarowi mózgu, należy ponadto kontrolować stan zdrowia pod kątem występowania np. miażdżycowego zwężenia tętnicy szyjnej czy ostrego zespołu wieńcowego.

Osoby wymagające pomocy doświadczonego neurologa zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy. Zapewniamy opiekę specjalistów oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://naszlekarz.pl/kontakt/.