Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 52 340 14 14 

Przychodnie Medyczne Nasz Lekarz oferują szeroki zakres usług z obszaru pediatrii – od szczepień ochronnych, poprzez rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych, na badaniach okresowych kończąc. Pediatra to lekarz, który musi posiadać ogromne pokłady wiedzy, nie tylko z zakresu najczęściej występujących chorób, ale również z zakresu zagadnień psychospołecznych, psychologicznych oraz genetycznych. Pamiętajmy, że do tego specjalisty należy udać się zawsze wtedy, gdy zaniepokoi nas jakikolwiek symptom chorobowy występujący u dziecka. Szczególną uwagę warto zwrócić na: podwyższoną temperaturę, zmiany skórne, biegunki, wymioty czy brak apetytu. Do niepokojących objawów zaliczają się ponadto nadmierna płaczliwość lub senność prowadząca w konsekwencji do obniżonej aktywności i ogólnej osowiałości. Pediatra w Bydgoszczy może zbadać najmłodszych pacjentów pod kątem np. problemów neurologicznych i w razie konieczności wystawić skierowanie na specjalistyczne badania dodatkowe.

Do tego typu lekarzy rodzice powinni udawać się także wtedy, gdy niemowlę ma zauważalne kłopoty z prawidłowym rozwojem ruchowym oraz przy braku jakichkolwiek reakcji na otoczenie i dostarczane bodźce. Może to się wiązać z występowaniem autyzmu, co z kolei wymaga podjęcia odpowiedniej terapii minimalizującej lub eliminującej jego poszczególne symptomy.

Mamy świadomość tego, iż pediatra powinien wykazywać się szczególnymi cechami, które sprawią, że każda wizyta będzie przyjemnością zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Co roku przyjmujemy ogromną ilość młodych pacjentów, co jest potwierdzeniem wysokiej pozycji, jaką zajmują Przychodnie Nasz Lekarz wśród toruńskich placówek medycznych.

Czy każdy lekarz rodzinny jest pediatrą?

Rodzice z chorym dzieckiem udają się najczęściej do tzw. lekarza pierwszego kontaktu działającego w wybranej placówce medycznej, np. w Bydgoszczy. Powinien być to jednocześnie pediatra. Jeśli jest nim internista, zbadanie małych pacjentów będzie niemożliwe – tacy specjaliści zajmują się bowiem wyłącznie dorosłymi. Aby móc przyjmować najmłodszych, lekarz chorób wewnętrznych musi uzyskać stosowne uprawnienia w zakresie POZ. Rekomendowanym działaniem jest skontaktowanie się z recepcją danej przychodni w celu uzyskania informacji na temat dostępnych w niej lekarzy. W ten sposób rodzice mogą być pewni, że po przybyciu do konkretnej placówki ich pociecha otrzyma należyte świadczenia medyczne.

Jakie badania przeprowadza pediatra?

Specjalista zajmujący się leczeniem dzieci jest w stanie wykonać podstawowe działania w zakresie kontroli stanu ich zdrowia. Pediatra może zmierzyć i zważyć pacjenta, co pozwala mu uzyskać informacje istotne w kontekście sprawdzenia poprawności rozwoju fizycznego. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych – pierwszą wizytę mającą na celu przeprowadzenie wspomnianych badań zaleca się zrealizować już w przypadku półrocznego niemowlęcia. Równie ważna jest ocena ciemiączka pod kątem zbyt szybkiego lub opóźnionego zrastania.

Starsze dzieci także powinny udawać się do pediatry w ramach profilaktycznej kontroli. Mowa o tzw. bilansach, na których sprawdzana jest m.in. postawa ciała, ale też tarczyca i dojrzałość płciowa. W razie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju lekarz zaleci podjęcie odpowiednich działań – najczęściej oznacza to przede wszystkim wykonanie szeregu dodatkowych badań specjalistycznych zapewniających większą liczbę informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Takie świadczenia realizuje się dla dzieci w 2., 4., 6., 10., 14. i 18. roku życia.

Co roku przyjmujemy ogromną ilość młodych pacjentów, co jest potwierdzeniem wysokiej pozycji, jaką zajmują Przychodnie Nasz Lekarz wśród toruńskich placówek medycznych.