Nasi specjaliści
Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00
Istnieje duża liczba chorób, które mogą, powodować nietrzymanie moczu. Przyczyna wielu z nich może być usunięta metodami zabiegowymi, lecz niekiedy efekty leczenia bywają niezadowalające, a wielu pacjentów nie może być zakwalifikowana do leczenia operacyjnego.
Jedną z propozycji leczniczych dla takich osób jest leczenie zachowawcze – rehabilitacja urologiczna.
Kto może być poddany rehabilitacji urologicznej?
Do programu leczniczego mogą być zakwalifikowani pacjenci (zarówno kobiety jak też mężczyźni) ze wszystkimi typami nietrzymania moczu, również po zabiegach operacyjnych.
Szczególnie polecana jest dla pacjentów z nietrzymaniem moczu po prostatektomii radykalnej, kobiet z nietrzymaniem moczu, zarówno o typie nadreaktywności, jak też wysiłkowym, nawracającymi infekcjami układu moczowego, pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi, chorobami kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, jak również pacjentom z powikłaniami pooperacyjnymi.
Na czym polega leczenie?
Najważniejszą z metod stosowanych w leczeniu nietrzymania moczu jest prawidłowa rehabilitacja medyczna, w skład której wchodzi między innymi prawidłowo wykonywany trening mięśni dna miednicy, oraz wykorzystanie metod fizykoterapii.
Metody te są dobrze udokumentowane i szeroko stosowane w krajach Europy Zachodniej. Prawidłowo poprowadzony trening jest w stanie zmniejszyć objawy nietrzymania moczu w 3-6 tygodni bądź znacznie je ograniczyć.
W czasie rehabilitacji stawiamy na naturalne metody, dzięki którym będą mogli Państwo swobodnie wykonywać ćwiczenia w warunkach domowych bez dodatkowego sprzętu.
Kiedy rozpocząć leczenie?
Urorehabilitacja – rehabilitacja urologiczna – skierowana jest do pacjentów, u których wystąpił problem z nietrzymaniem moczu ale również dla tych, którzy chcą profilaktycznie zadbać o swoje dno miednicy.
Im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym większe szanse na powodzenie terapii.
Panie:
Problem u Pań może pojawić się z różnych powodów; po porodzie, urazach, przy niewydolności mięśni dna miednicy, przy obniżeniu narządów miednicy mniejszej, po operacjach ginekologicznych bądź urologicznych, chorób neurologicznych lub na skutek zmian hormonalnych zachodzących z wiekiem.
Trening dna miednicy i pęcherza możemy wprowadzić od razu po diagnostyce.
Panowie:
U pacjentów po prostatektomii radykalnej (EERP), rehabilitację należy rozpocząć miesiąc po usunięciu cewnika z pęcherza.
Próbę leczenia można rozpocząć również w okresie późniejszym, jednakże najlepsze efekty są, jeśli rozpoczęte ono będzie do 18 miesięcy po zabiegu.
Jednakże najmniejsze nasilenie dolegliwości oraz najlepsze trzymanie moczu mają pacjenci, którzy rozpoczną trening mięśni dna miednicy na minimum 1 miesiąc przed operacją.
Program leczniczo-profilaktyczny jest prowadzony przy ścisłej współpracy lekarskiej i jest dopasowany do dalszego leczenia.