Czym jest kreatynina?

Kreatynina to produkt przemiany materii powstający w mięśniach, który jest usuwany z organizmu przez nerki. Poziom kreatyniny we krwi jest wskaźnikiem, który pozwala określić stan nerek, ich zdolności do filtracji, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

Wskazania do zbadania kreatyniny

Badanie kreatyniny jest zalecane w celu oceny funkcjonowania nerek, zwłaszcza u osób z podejrzeniem schorzeń tych narządów, a także osób przyjmujących leki, które wpływają na pracę nerek.

Wykonywane także w charakterze rutynowego badania kontrolnego, jak również jako część badania profilu biochemicznego.

Normy kreatyniny

Normy kreatyniny mogą się różnić w zależności od metody badania, a także od konkretnej placówki, w której wykonywane jest badanie. W naszlekarz.pl (placówki w Toruniu) mamy własne kryteria, według których oceniamy badane próbki i określamy prawidłowy poziom kreatyniny we krwi.

Kreatynina w surowicy krwi – przygotowanie

Na osiem godzin (do dwunastu) przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Dopuszczalne jest picie nieosłodzonej i niegazowanej wody, ale w niewielkiej ilości.

Należy unikać spożywania kawy, herbaty, intensywnego wysiłku fizycznego – wszystkie te czynniki mogą wpływać negatywnie na miarodajność wyników badania.

Gdzie wykonać badanie poziomu kreatyniny?

Nasz Lekarz

  • Batorego 18-22, Toruń
  • Laboratorium czynne:
    pon. – pt. 7:00 – 9:00

  • Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ
    (aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45