Co to jest morfologia krwi?

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, które polega na jakościowej i ilościowej ocenie komórek krwi, między innymi erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. Pozwala określić ogólny stan zdrowia pacjenta i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Przygotowanie do morfologii

Morfologię krwi wykonuje się na czczo, więc zalecane jest wstrzymanie się od spożywania posiłków na 8 godzin przed badaniem.

Wskazania do wykonania badania morfologicznego

Badanie morfologiczne jest wykonywane w celu oceny ogólnego stanu zdrowia, diagnozy różnych schorzeń oraz monitorowania przebiegu i skuteczności danego leczenia. Przeprowadzane jest także w ramach rutynowych badań kontrolnych.

Interpretacja wyników morfologii

Wyniki morfologii krwi przedstawiają poziom elementów morfotycznych, czyli komórek krwi oraz ich ewentualne odchylenia od normy. Interpretację wyników należy powierzyć lekarzowi specjaliście, który uwzględni indywidualny stan zdrowia pacjenta.

Co wykazuje wynik morfologii?

Wynik morfologii krwi wykazuje poziom erytrocytów, leukocytów, płytek krwi oraz innych jej komórek, które mogą wskazywać na anemię, infekcje czy inne stany chorobowe. Pozwala to na wczesne wykrycie wielu schorzeń i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Gdzie zrobić morfologię krwi?

Nasz Lekarz

Batorego 18-22, Toruń

Laboratorium czynne: pon. – pt. 7:00 – 9:00
Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ (aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45