Co to jest badanie OB (Odczyn Biernackiego)?

Badanie OB, czyli Odczyn Biernackiego, to proste badanie laboratoryjne mierzące szybkość opadania erytrocytów w probówce z krwią w ciągu jednej godziny. Służy do wykrywania stanów zapalnych w organizmie.

Kiedy robić badanie?

Badanie OB jest zalecane w przypadku podejrzenia stanów zapalnych, reumatycznych lub niektórych chorób nowotworowych. Jest również wykonywane w celu oceny przebiegu leczenia.

Jak się przygotować?

Badanie OB wykonywane jest na czczo. Należy powstrzymać się od spożywania posiłków na 8-12 godzin przed badaniem. Wolno pić nieosłodzoną, niegazowaną wodę w niewielkich ilościach i unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Podwyższone OB

Podwyższone OB może świadczyć o stanie zapalnym, infekcji, chorobie reumatycznej czy obecności niektórych nowotworów. Należy pamiętać, że to niespecyficzny wskaźnik, więc jego interpretacja powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem innych badań i objawów pacjenta.

OB norma

Norma OB zależy od wieku, płci i indywidualnych cech pacjenta. W każdym laboratorium obecne są nieco inne parametry uznawane za normatywne. Nie inaczej jest w naszych placówkach w Toruniu, gdzie wyniki badania oceniamy według właściwych dla naszego laboratorium kryteriów.

Gdzie wykonać badanie OB?

Nasz Lekarz

Batorego 18-22, Toruń

Laboratorium czynne: pon. – pt. 7:00 – 9:00
Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ (aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45