Co to jest TSH?

TSH (tyreotropowy hormon przysadkowy) to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, który reguluje działanie tarczycy. Jego stężenie określa aktywność tarczycy, pomaga więc ustalić, czy pracuje prawidłowo lub potwierdzić jej nadczynność/niedoczynność.

Kiedy robić badanie

Badanie TSH jest zalecane w przypadku objawów sugerujących zaburzenia pracy tarczycy oraz w monitorowaniu leczenia chorób tarczycy. Jest także częścią rutynowych badań kontrolnych dla oceny funkcjonowania tego gruczołu.

Jak się przygotować?

Przed badaniem TSH nie ma specjalnych wymagań dotyczących przygotowania, chociaż zaleca się nie spożywanie alkoholu w wieczór poprzedzający badanie. Jeśli pacjent przyjmuje leki wpływające na pracę tarczycy, powinien skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem badania. Badanie wykonuje się w godzinach porannych.

Na czym polega badanie

Badanie TSH polega na pobraniu próbki krwi, która następnie jest analizowana w naszym laboratorium pod kątem stężenia tego hormonu. Procedura jest szybka i stosunkowo niebolesna – odbywa się przez nakłucie żyły i pobranie krwi.

TSH norma

Norma stężenia TSH różni się w zależności od laboratorium. W naszym określamy jej prawidłowy poziom według właściwych naszym placówkom kryteriom.

Gdzie wykonać badanie poziomu TSH?

Nasz Lekarz

Batorego 18-22, Toruń

Laboratorium czynne: pon. – pt. 7:00 – 9:00
Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ (aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45