Pozornie może to się wydawać bardzo łatwe, wykupujesz karnet na siłownię i znajdujesz dla siebie dietę. Zaczynasz działać z dobrą intencją, jednak bez konkretnego planu i właśnie to Cię gubi. Mimo że przez pierwsze kilka, czy nawet kilkanaście dni wszystko wydaje się iść we właściwą stronę, z czasem chęci słabną i pojawiają się pierwsze pokusy. Brzmi znajomo? Tu dotykamy istoty problemu. Jest nią spadek motywacji. Jakie kroki podjąć, aby uchronić się przed syndromem „słomianego zapału”?

Sposób na chęci do działania

Motywacja – to właśnie od niej zależy, czy nie poddasz się zbyt szybko. W dostarczaniu sobie dobrych powodów do systematycznego i konsekwentnego działania niezwykle istotne jest:

  • prawidłowe określenie realnych do osiągnięcia celów,
  • wypisanie powodów, dla których chcesz stracić na wadze,
  • nazwanie przeszkód, które mogą się pojawić.

Najlepiej zacząć od szczegółowego określenia efektu, którego oczekujesz. Lekarze i dietetycy za zdroworozsądkowy spadek masy ciała uznają utratę 2-4 kg w dwa miesiące. Dlatego spójrz realnie na swoje pragnienia. Zestaw je z możliwościami, a następnie zamień „Chcę schudnąć” np. na „Zamierzam zgubić 2 kg przez 2 miesiące” i zapisz to zdanie na kartce. Dopiero na tej podstawie możesz dobrać narzędzia i zaplanować dalsze kroki.

Dobry plan i małe kroki

Dobrym punktem wyjścia do działania jest zaakceptowanie aktualnej sytuacji (masy ciała). Oznacza to mniej stresu na co dzień i możliwość koncentracji na małych krokach. Zamiast nieustannego wybiegania w przyszłość do wymarzonego rezultatu, możesz skupić się na etapie procesu chudnięcia, na którym akurat jesteś.

Aktywność fizyczna to niezbędny element w pracy nad wymarzoną sylwetką. Nie musisz jednak od razu kupować karnetu i zmuszać się do pięciu wizyt na siłowni w tygodniu. Czasem wystarczy zamienić windę na schody, zaparkować auto dalej od sklepu lub wybrać się na przejażdżkę rowerową w weekend. Jeśli decydujesz się na członkostwo w klubie fitness, pamiętaj, aby wybrać aktywność, która sprawia Ci przyjemność.

Dobre nawyki Twoim sprzymierzeńcem

Nie bez znaczenia jest wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Liczą się nawet niewielkie zmiany. Ważne, aby:

  • regularnie jeść posiłki,
  • pić odpowiednią ilość płynów,
  • zrezygnować ze słodzenia napojów.

W wielu przypadkach niezbędna okazuje się także indywidualnie opracowana dieta, która może znacznie przyspieszyć chudnięcie.

Siła wsparcia

Aby wytrwać w postanowieniach, miej zawsze pod ręką kartkę ze spisanymi pięcioma powodami, dla których przeszedłeś na dietę. Opisz, jak będziesz się czuł, czy, co zyskasz, gdy dojdziesz do wymarzonej liczby kilogramów (np. założę dawno nienoszone ubrania). Warto patrzeć na tę listę w chwilach zwątpienia. Istotną rolę w podtrzymywaniu motywacji odgrywa również wsparcie z zewnątrz. Podziel się z najbliższymi swoimi zamierzeniami i pozwól, aby podtrzymywali Cię na duchu w trudnych momentach.

Badania u specjalisty dietetyka

Nie istnieje jedna, zawsze skuteczna kuracja, która zagwarantuje szybki, bezpieczny i trwały spadek wagi. Tylko konsekwentne i rozsądne działania przyniosą efekt, który zostanie i będzie dobry dla zdrowia. Bez względu na to, czy mieszkasz w Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie czy innym mieście – zanim rozpoczniesz odchudzanie, znajdź dobrą przychodnię i wykonaj następujące badania:

  • morfologię,
  • lipidogram,
  • poziom glukozy we krwi,
  • poziom hormonów tarczycy.

Prawidłowo dobrana dieta będzie uwzględniać prędkość przemiany materii, styl życia, ilość aktywności fizycznej, Twoje preferencje smakowe oraz wszelkie dolegliwości i schorzenia. Wykonanie analizy składu ciała pokaże, ile tkanki tłuszczowej organizm nagromadził. Badanie to, pomoże ustalić problem, nad którym trzeba pracować – czy jest nim zatrzymanie wody, czy niewystarczająca masa mięśniowa.

Podsumowanie

Jeśli pragniesz schudnąć bezpiecznie i trwale – podejdź do tego z głową. Po zakończeniu odchudzania konieczne jest wprowadzenie nawyków, które sprawią, że waga ustabilizuje się na nowym poziomie. Motywacja daje impuls do zmian, jednak to nawyki pozwalają wytrwać w działaniu.