Zakażenia układu moczowo-płciowego należą do częstych i dość uciążliwych schorzeń. Ich leczeniem zajmuje się urolog, który, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, pomaga nie tylko mężczyznom. Z poniższego wpisu dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista, co leczy, a także, jak wygląda wizyta w poradni urologicznej. Podpowiemy Ci też, czy do urologa trzeba mieć skierowanie oraz z jakimi problemami można zgłosić się do tego lekarza.

Urologia – co warto wiedzieć o tej dziedzinie medycyny?

Zanim opiszemy, jak wygląda badanie u urologa i jak przygotować się do wizyty u tego specjalisty, przyjrzyjmy się bliżej samej urologii. Jest to jedna ze specjalności chirurgicznych, która zajmuje się schorzeniami układu moczowo-płciowego, ich diagnozowaniem oraz leczeniem. Z dziedziną tą bardzo często mylnie jest utożsamiana andrologia, która skupia się wyłącznie na męskich chorobach układu płciowego.

Urolog natomiast leczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, chociaż panowie zgłaszają się do niego znacznie częściej. Fakt ten, jest jednak ściśle powiązany z istnieniem uroginekologii – gałęzi medycyny koncentrującej się na profilaktyce i rozpoznawaniu chorób żeńskiego układu moczowo-płciowego. Kłopoty dotyczące narządów moczowych są spotykane zwłaszcza u osób starszych, aczkolwiek nie tylko. Do najczęściej występujących i najpowszechniej zgłaszanych chorób urologicznych należą:

 • nietrzymanie moczu,
 • infekcje układu moczowo-płciowego,
 • rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn,
 • choroby nowotworowe nerek oraz pęcherza moczowego.

Czym zajmuje się urolog?

Jest to specjalista odpowiedzialny za leczenie schorzeń oraz wad patologicznych w obrębie układu moczowo-płciowego. Do lekarza urologa najczęściej zapisują się osoby dorosłe, chociaż warto wiedzieć, że istnieją także specjaliści zajmujący się leczeniem i diagnozowaniem chorób urologicznych występujących u dzieci oraz młodzieży.

Do najważniejszych zadań urologa należy:

 • przeprowadzanie badań podmiotowych i przedmiotowych w celu rozpoznania lub kontroli oraz zweryfikowania stanu zdrowia chorego,
 • dokonywanie diagnostycznych prób czynnościowych układu moczowo-płciowego,
 • kierowanie pacjentów na badania uzupełniające – pomocne w trafnym zdiagnozowaniu schorzenia urologicznego (histologiczne, biochemiczne, bakteriologiczne itp.),
 • analizowanie wyników badań przedstawionych przez pacjenta, w tym ultrasonograficznych, radiologicznych i tomograficznych,
 • leczenie farmakologiczne i operacyjne chorób układu moczowo-płciowego,
 • prowadzenie niezbędnej dokumentacji medycznej, a także wypisywanie recept, zwolnień oraz skierowań na badania lekarskie,
 • wykonywanie punkcji i biopsji narządów moczowych,
 • propagowanie działań z zakresu promocji zdrowia i przeciwdziałania schorzeniom układu moczowo-płciowego.

Z jakimi dolegliwościami udać się do urologa?

Zanim dowiesz się, jak dokładnie wygląda badanie u urologa, warto, byś wiedział, w jakich sytuacjach zdecydować się na wizytę u tego specjalisty. Do odwiedzenia poradni urologicznej na pewno powinny Cię skłonić niepokojące symptomy takie jak np. bolesność przy oddawaniu moczu czy pieczenie lub swędzenie w okolicy cewki moczowej. Do lekarza można również udać się, gdy zauważysz zmiany w moczu lub w wyglądzie prącia.

Współczesna urologia zajmuje się bardzo wieloma schorzeniami dotyczącymi nerek oraz dróg moczowych zarówno u płci męskiej, jak i żeńskiej. W przypadku mężczyzn skupia się też na leczeniu chorób gruczołu krokowego oraz jąder. Dlatego do urologa możesz także zgłosić się z objawami zapalenia czy przerostu prostaty.

Do sygnałów alarmujących wymagających konsultacji lekarskiej zalicza się między innymi:

 • częstomocz i ból przy oddawaniu moczu,
 • dyskomfort w okolicy krocza,
 • ciągłe uczucie parcia na pęcherz,
 • zabarwiony na żółto wyciek z cewki moczowej,
 • zatrzymanie moczu.

Jakie są najpowszechniejsze schorzenia urologiczne?

Najczęstszą dolegliwością układu moczowo-płciowego jest nietrzymanie moczu. Z chorobą tą zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jeśli borykasz się z nieustannym naciskiem na pęcherz lub mimowolnie gubisz mocz, wówczas należy zdecydować się na wizytę w specjalistycznej poradni urologicznej.

Wiele osób nie wie, jak przygotować się do wizyty u urologa. Tak naprawdę nie ma wytycznych, których trzeba się trzymać. Ważne natomiast jest, aby zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań – krwi, moczu, USG i inne. Dobrze jest też poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz przebytych terapiach.

Pozostałe dość często rozpoznawane problemy urologiczne to:

 • stany zapalne dróg moczowych wywoływane przez bakterie lub wirusy,
 • kamica nerkowa i moczowodowa,
 • torbiele nerek,
 • zaburzenia czynności pęcherza.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wielu panów przed odwiedzeniem poradni zastanawia się, jak wygląda badanie urologiczne mężczyzn. Tak naprawdę, to, w jaki sposób przebiega, jest uzależnione przede wszystkim od objawów zgłoszonych lekarzowi. U większości pacjentów rozpoznanie wymaga dokładnego zbadania podbrzusza oraz narządów płciowych. W przypadku mężczyzn często jest także konieczne badanie per rectum, czyli przez odbytnicę.
Jakie badania wykonuje natomiast urolog kobiecie? Przede wszystkim skupia się na ocenie dolnej części brzucha oraz krocza. Co więcej, niekiedy może też zadecydować o przeprowadzeniu USG z wypełnionym pęcherzem.

Podsumowanie

Dzięki rozwojowi medycyny można skutecznie leczyć większość chorób układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeżeli potrzebujesz pomocy doświadczonego urologa, umów wizytę w specjalistycznej poradni, by sprawnie zdiagnozować problem, który utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, zbada Cię i zleci dodatkową diagnostykę. W poradni urologicznej możesz też poddać się badaniu profilaktycznemu, które powinno być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku.