Nowotwory piersi są najczęściej występującym typem raka u kobiet. W wielu przypadkach wciąż są wykrywane za późno. Tymczasem wcześnie rozpoznane mogą być całkowicie wyleczone. To dlatego profilaktyka jest tak ważna. USG piersi to jedno z badań, które pomaga wykrywać guzki i zmiany w tkankach. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, a jednocześnie skuteczne – pozwala na rozpoznanie nawet bardzo małych zmian. Procedura wykorzystywana jest jednak nie tylko w profilaktyce raka – służy również do kontrolowania zmian pooperacyjnych i stanu węzłów chłonnych. Ponadto przy użyciu aparatu USG (ultrasonografu) przeprowadza się biopsje i punkcje torbieli.
USG piersi – co warto wiedzieć?
Profilaktyczne USG piersi to badanie wskazane przede wszystkim dla kobiet pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, choć niekiedy przeprowadza się je również u starszych pacjentek. Zaleca się jego regularne wykonywanie. Kobiety w grupie podwyższonego ryzyka powinny się zgłaszać na USG piersi przynajmniej raz do roku, a pozostałe zgodnie z zaleceniami lekarza. Procedura zapewnia bardzo dobre obrazowanie szczególnie w przypadku piersi o budowie gruczołowej, dlatego jest rekomendowana szczególnie młodszym kobietom. Bywa jednak również stosowana jako uzupełnienie dla zasadniczo dokładniejszej mammografii.
Wskazaniami do USG piersi są również:
- ból,
- wyczuwalne pod palcami zmiany w tkankach,
- wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
- stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
- wcześniejsze rozpoznanie zmian o łagodnym charakterze – w celach kontrolnych.
Pozwala ono rozpoznać zmiany o wielkości od 5 mm i odróżnić guzy o charakterze nowotworowym od torbieli.
USG piersi – przebieg badania i przygotowanie
Do USG piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nieuzasadnione są również objawy przed badaniem – jest ono bezinwazyjne i bezbolesne, a także bezpieczne (również w ciąży). Aparat USG, czyli ultrasonograf, wykorzystuje ultradźwięki, które w żaden sposób nie wpływają na tkanki organizmu. Odbijając się od nich, pozwalają jednak tworzyć obraz widoczny na podłączonym do sprzętu monitorze.
Procedura jest bardzo szybka – trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Wymaga położenia się na leżance i odsłonięcia skóry piersi. Lekarz nałoży na nią żel, a następnie zacznie przykładać i przesuwać głowicę aparatu w różnych kierunkach. Sprawdzi też doły pachowe w celu oceny stanu węzłów chłonnych. Po zakończeniu badania aparatem wystarczy poczekać na opis wykonany przez lekarza.
USG piersi najlepiej wykonywać pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
USG piersi w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy
Przychodnia Nasz Lekarz w Bydgoszczy dysponuje nowoczesną aparaturą USG, która doskonale nadaje się do przeprowadzania USG piersi. Warto bowiem wiedzieć, że dokładność obrazowania zależy od klasy wykorzystywanego sprzętu. Dzięki temu możliwa jest bardziej precyzyjna i szybsza diagnostyka. Badanie USG piersi każdorazowo wykonywane jest przez doświadczonego specjalistę.