Badania ultrasonograficzne stanowią podstawę współczesnej diagnostyki, umożliwiając wykrywanie wielu chorób, dlatego w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy można wykonać USG m.in.:

  • tarczycy,
  • węzłów chłonnych,
  • szyi,
  • ścięgien i więzadeł,
  • stawów,
  • układu moczowego,
  • mięśni,
  • piersi,
  • jąder.

Kierując pacjenta na USG tarczycy w naszej poradni, lekarz chce przekonać się, czy organ ten ma prawidłowy wygląd, np. czy nie jest pokryty guzkami lub nadmiernie powiększony. Diagnostyka gruczołu tarczowego jest niezwykle ważna w zapobieganiu poważnym schorzeniom, które mogą się rozwinąć, gdy nie zostanie rozpoczęte leczenie, dlatego zatrudniamy ekspertów zajmujących się odczytywaniem obrazu tarczycy. Ich doświadczenie pozwala na przygotowanie profesjonalnego opisu tego organu, który zostanie wykorzystany przez specjalistę do postawienia diagnozy.

Dlaczego regularne wykonywanie USG tarczycy jest ważne?

Aparaty pozwalające na badanie stanu organów wewnętrznych pacjenta, używane w naszym gabinecie diagnostycznym, wykorzystują fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2 – 50 MHz. Ultradźwięki są emitowane przez sondę, którą diagnosta przesuwa po skórze badanego. Wnikając w głąb ciała, odbijają się one od narządów oraz tkanek i wracają do urządzenia, dostarczając obraz widoczny na ekranie komputera. Dzięki tej technologii możliwe jest dokładne zdiagnozowanie m.in. chorób tarczycy podczas USG i rozpoczęcie terapii. W przypadku wykrycia dysfunkcji należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Pracujący u nas radiolodzy specjalizują się w wykrywaniu problemów w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego, czyli narządu wewnętrznego umiejscowionego w obrębie szyi. Produkuje on hormony zapewniające prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli jego praca zostanie zaburzona, dochodzi do produkcji zbyt małej lub za dużej ilości tych związków chemicznych, a pacjent odczuwa różne dolegliwości: traci albo przybiera na wadze, wypadają mu włosy. Jest też nieustannie zmęczony.

Diagnostyka dla każdego w naszych przychodniach

Szybka i skuteczna diagnostyka jest kluczowa w pracy naszych lekarzy, lecz USG tarczycy wykonuje się nie tylko przed rozpoczęciem terapii, ale także kontrolnie przez cały okres jej trwania. Każda osoba, u której stwierdzono problemy w tym obszarze, powinna regularnie zgłaszać się do specjalisty – co najmniej raz w roku lub częściej. Decyzję o konieczności wykonania analizy podejmuje endokrynolog, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta.

Badania diagnostyczne pozwalają na wskazanie przyczyn problemów zdrowotnych występujących u pacjentów, dlatego nasi lekarze często zlecają USG tarczycy. W przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy jest ono wykonywane nowoczesnym sprzętem, który gwarantuje dobrą jakość obrazu. Pacjenci mogą teraz korzystać z najnowszej technologii, poddając się temu nieinwazyjnemu zabiegowi zgodnie z zaleceniem lekarskim. Badanie ultrasonograficzne wymaga skierowania od lekarza prowadzącego, zatem przed zgłoszeniem się do gabinetu zabiegowego należy umówić się na wizytę u swojego endokrynologa.