Nasi specjaliści

AlergologiaCzym jest alergologia?

Alergologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem alergii. Według statystyk, są one chorobą cywilizacyjną XXI wieku – borykają się z nimi zarówno dzieci, jak i dorośli. Na konsultacje z doświadczonymi alergologami zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Toruniu!

Alergia to nadmierna, gwałtowna reakcja układu immunologicznego na kontakt z określoną substancją, czyli alergenem. Organizm alergika uznaje tę substancję za zagrożenie i uruchamia określone mechanizmy ochronne, podczas gdy u osób zdrowych kontakt z tą samą substancją nie wywołuje żadnych objawów. Wyróżnia się:

  • alergie wziewne – alergeny, takie jak pyłki traw, drzew i chwastów, roztocza, kurz, zarodniki grzybów, dostają się do organizmu drogą powietrzną,
  • alergie pokarmowe – w tym przypadku alergeny znajdują się w produktach spożywczych, np. mleku, jajach, zbożach, określonych warzywach i owocach,
  • alergie kontaktowe – do reakcji alergicznej dochodzi wskutek kontaktu alergenu (np. niklu, chromu, tworzyw sztucznych, składników kosmetyków) ze skórą.

W zależności od rodzaju alergii, do jej objawów możemy zaliczyć katar, kaszel, łzawienie i zaczerwienienie oczu, wysypki skórne, napady duszności, ból brzucha, biegunki, problemy z oddychaniem itp.

Konsultacje alergologiczne w przychodni Nasz Lekarz w Toruniu

W trakcie konsultacji alergologicznych lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego pyta o występujące objawy, okoliczności ich pojawienia się, czy ich natężenie. Podstawą diagnostyki alergii są jednak testy alergiczne – pozwalają one ustalić, który alergen wywołuje nadmierną reakcję immunologiczną organizmu. Mogą one przyjmować postać testów skórnych, badań krwi, testów prowokacyjnych (ekspozycyjnych) lub próby eliminacyjnej.

Wyniki testów alergologicznych pozwalają ustalić, na jaki konkretnie alergen uczulony jest pacjent. Jeśli jest to alergen pokarmowy lub kontaktowy, lekarz zaleca przede wszystkim rezygnację ze spożywania określonych produktów albo unikanie kontaktu z daną substancją. W przypadku alergenów wziewnych, których nie da się tak naprawdę wyeliminować z otoczenia, alergolog przepisuje leki łagodzące objawy w okresie ich nasilenia (np. podczas kwitnienia konkretnych roślin).

Odczulanie – realizacja w przychodni Nasz Lekarz z Torunia

Możliwe jest także przeprowadzenie odczulania, czyli stopniowego podawania pacjentowi niewielkich dawek alergenu, dzięki czemu organizm przyzwyczaja się do jego obecności i nie reaguje na niego nadmierną odpowiedzią immunologiczną.

W przychodni Nasz Lekarz w Toruniu wszystkim pacjentom z podejrzeniem alergii, zapewniamy profesjonalną pomoc doświadczonych alergologów i indywidualne podejście! Zachęcamy do kontaktu -> https://naszlekarz.pl/kontakt/

Alergologia – skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00