Nasi specjaliści

Dermatologia jest szeroką dziedziną wiedzy, ściśle związaną z dermatochirurgią, wenerologią, medycyną estetyczną i kosmetologią. Wymaga szerokiego spojrzenia i stałego dokształcania się. Wykwalifikowanych specjalistów, z dużym doświadczeniem i gruntowną znajomością problemów skórnych, znajdziesz w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy.

Czym zajmuje się dermatolog?

Do zadań dermatologów należy diagnostyka i leczenie chorób skóry, włosów i paznokci.

Dermatolodzy pomagają w przypadku chorób i zaburzeń funkcjonowania skóry, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik, a także wtedy, kiedy chcemy poprawić jej wygląd – zlikwidować przebarwienia, usunąć brodawki itd. Wykonują też niektóre rodzaje zabiegów chirurgicznych, jak zamykanie naczynek czy zmniejszanie widoczności blizn.

Wszelkie zmiany i wykwity na skórze, jej pieczenie, swędzenie, pękanie, przesuszenie bądź przetłuszczenie, a także łupież i nadmierne wypadanie włosów – to wskazania do odwiedzin gabinetu dermatologa.

Jak przebiega wizyta u dermatologa?

Pierwsza wizyta zaczyna się podobnie jak typowa wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zapoznaje się z historią choroby, pyta o przyjmowane leki i problemy zdrowotne. Należy poinformować go o ewentualnych chorobach przewlekłych, ponieważ mogą one wpływać na stan skóry.

Po zebraniu informacji lekarz przystępuje do badania. Może w tym celu użyć lupy ze źródłem światła albo specjalnej kamery. W razie potrzeby dermatolog kieruje na konkretny zabieg lub do innego specjalisty.

Problemy, z którymi niezwłocznie należy zgłosić się do gabinetu dermatologicznego to:

  • trudny do wyleczenia trądzik – bywa świadectwem braku równowagi hormonalnej,
  • podejrzenie raka skóry (np. gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany na skórze, czy nowe pieprzyki),
  • egzema – powoduje powstawanie plam na skórze, przyjmujących postać łuskowatą, wyboistą, czerwoną lub pękającą, często pojawia się świąd. Jej przyczyną mogą być obniżenie odporności bądź alergia,
  • świerzb – objawami są zaczerwienienie oraz dziury w skórze. Ta wywoływana przez pasożytnicze roztocza choroba jest zakaźna, a leczeniu poddaje się także partnera seksualnego oraz najbliższe osoby z otoczenia zakażonego,
  • grzybice skóry i paznokci.

Pacjenci odwiedzający dermatologa często czynią to ze względów estetycznych. Rozstępy, blizny, niechciane znamiona – obecnie niezwykle łatwo się ich pozbyć. W przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy wykonujemy nowoczesne zabiegi kriochirurgii, czyli zamrażania zmian skórnych. Tkanki dotknięte chorobą niszczone są w sposób kontrolowany, a odbudowa nowych komórek następuje bez zakłóceń, nie pozostawiając zwłóknień czy ubytków. Cały proces odbywa się po wywiadzie przeprowadzonym przez dermatologa. Zabieg wykonywany jest prywatnie.

Profilaktyka raka skóry – samokontrola i badania u dermatologa

Jednym z nowotworów najczęściej dotykających ludzi rasy białej jest czerniak. Ryzyko jego wystąpienia dotyczy przede wszystkim osób po 40. roku życia, ale nierzadko złośliwe zmiany na skórze diagnozuje się u bardzo młodych pacjentów. Ważnym elementem walki z chorobą jest profilaktyka. Dermatolog w Bydgoszczy zajmuje się przeprowadzaniem badań pod kątem oceny poszczególnych znamion. Ich nadmierny rozrost oraz nieregularny kształt powinny być niezwłocznie skonsultowane właśnie ze specjalistą. Istotna jest w tym zakresie samokontrola.

Ryzyko zachorowania na wspomniany nowotwór wzrasta u osób szczególnie narażonych, czyli: mających jasną karnację, sporą liczbę piegów i pieprzyków, z predyspozycjami genetycznymi (zdiagnozowane przypadki czerniaka u najbliższych), a także opalających się na solarium. Dermatolog w naszej przychodni jako kolejne czynniki mogące powodować opisywanego raka skóry wskazuje na wielogodzinną ekspozycję na promieniowanie słoneczne każdego dnia – dotyczy to np. pracowników branży budowlanej. W razie wszelkich wątpliwości co do tego typu chorób należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który oceni specyfikę zmian i wskaże ewentualne metody leczenia.