Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

Zdrowie psychiczneTroska o zdrowie psychiczne jest postrzegana jako nieodzowny element całościowego zdrowia człowieka, często powiązany z funkcjonowaniem fizycznym, np. układu hormonalnego, nerwowego czy krążeniowego. W przychodni Nasz Lekarz w Toruniu można skorzystać ze specjalistycznych konsultacji z psychiatrą, a także wsparcia psychologicznego.

Psychiatra – czym się zajmuje?

Psychiatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych, powiązanych również z samopoczuciem fizycznym człowieka. Psychiatra podchodzi do problemu w sposób kompleksowy, wiążąc zdrowie psychiczne pacjenta z fizycznym funkcjonowaniem organizmu – pracą układu hormonalnego, oddechowego, krążeniowego czy nerwowego. Jedną z najczęstszych chorób, z którą zgłaszają się do psychiatry pacjenci, jest depresja – szacuje się, że w Polsce może się z nią borykać nawet 1,5 mln osób!

Wizyta u psychiatry

Do psychiatry można udać się bezpośrednio, wizytę taką może zlecić również lekarz pierwszego kontaktu lub psycholog. Najczęściej do psychiatry trafiają osoby z widocznymi zmianami w zachowaniu (izolacja społeczna, wycofywanie się z relacji rodzinnych), borykające się z gwałtownymi zmianami w życiu (choroba, śmierć bliskiej osoby), uczuciami smutku, niepokoju, przygnębienia, samotności, ale także wyraźnymi objawami fizycznymi: omamami wzrokowymi i/lub słuchowymi, bólami głowy, drżeniem rąk, kołataniem serca itp.

Innymi elementami zdrowia psychicznego zajmuje się psychologia – w jej spektrum zainteresowania mieści się głównie prawidłowe funkcjonowanie biologiczno-psychologiczno-społeczne człowieka. Psycholog wykonuje m.in. testy kompetencji zawodowych, pomaga dzieciom mającym problemy z odnalezieniem się w środowisku szkolnym, zajmuje się poradnictwem np. w zakresie problemów rodzinnych.

Zdrowie psychiczne w przychodni Nasz Lekarz w Toruniu

W ramach konsultacji psychiatrycznych specjalista z przychodni Nasz Lekarz w Toruniu zajmuje się diagnostyką i leczeniem:

 • depresji,
 • nerwicy,
 • schizofrenii,
 • uzależnień,
 • anoreksji,
 • bulimii,
 • zaburzeń osobowości,
 • manii prześladowczych,
 • psychozy,
 • urojeń,
 • zaburzeń emocjonalnych.

Psychiatra – wywiad i diagnoza

Wizyta u psychiatry zawsze rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz pyta o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, objawy, ale również relacje rodzinne, ważne momenty życiowe, przykre doświadczenia itp. Zlecone mogą zostać badania laboratoryjne, obrazowe, testy psychologiczne czy konsultacje z neurologiem. Na podstawie wyników ustalana jest diagnoza i dobierane są odpowiednie metody leczenia, które mają charakter indywidualny i odpowiadają potrzebie pacjenta.

W przychodni Nasz Lekarz w Toruniu oferujemy również wsparcie doświadczonego psychologa.

Zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy psychiatrycznej oraz psychologicznej -> https://naszlekarz.pl/kontakt/.