Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

Pulmonologia

Pulmonologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu oddechowego – mogą to być choroby o podłożu genetycznym, wirusowym, bakteryjnym, spowodowane kontaktem ze szkodliwymi substancjami (np. w miejscu pracy). Na konsultacje z doświadczonymi pulmonologami zapraszamy do przychodni Nasz Lekarz w Toruniu!

Nie wszystkie objawy ze strony układu oddechowego wymagają kontaktu z pulmonologiem – z leczeniem większości chorób poradzi sobie lekarz rodzinny. Do pulmonologa należy jednak koniecznie zgłosić się w sytuacji występowania trudności z oddychaniem, duszności, bólu przy oddychaniu, przewlekłego kaszlu, nawracających infekcji układu oddechowego czy krwioplucia. Wśród objawów, które również powinny skłonić do wizyty u pulmonologa w Toruniu, można wymienić:

 • poczucie, że nie możemy wziąć pełnego oddechu,
 • świszczenie, bezdechy senne, ciągłe odkrztuszanie wydzieliny,
 • płytki oddech, zawroty głowy i wrażenie niedotlenienia.

W jaki sposób przebiegają konsultacje pulmonologiczne?

Konsultacje pulmonologiczne rozpoczynają się od wywiadu lekarskiego – lekarz pyta pacjenta m.in. o ogólny stan zdrowia, obserwowane u siebie objawy, wcześniej zdiagnozowane choroby czy przyjmowane leki. Następnie wykonuje proste badania, takie jak osłuchiwanie pracy płuc. Jeśli są takie wskazania, pulmonolog zleca i/lub wykonuje badania szczegółowe: spirometrię, bronchoskopię, USG płuc czy analizę laboratoryjną plwociny pacjenta. Po uzyskaniu ich wyników i postawieniu diagnozy dobiera się odpowiednie metody leczenia: farmakologiczne, inhalacje, zabiegi chirurgiczne itp.

Pulmonologia w przychodni Nasz Lekarz w Toruniu

W przychodni Nasz Lekarz w Toruniu skorzystać można z konsultacji z doświadczonymi pulmonologami, którzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu takich chorób, jak:

 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie płuc,
 • astma oskrzelowa,
 • pylica płuc,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • mukowiscydoza,
 • odma opłucnowa,
 • gruźlica,
 • nowotwory układu oddechowego.

Pulmonolog w Toruniu na NFZ i prywatnie

W przychodni Nasz Lekarz pulmonolog przyjmuje prywatnie i na NFZ. Inaczej bywa nazywany również „lekarzem od płuc”. Wbrew obiegowej opinii zajmuje się jednak wszystkimi drogami oddechowymi, czyli również oskrzelami, tchawicą, krtanią i gardłem. Pulmonolog przeprowadzi szeroko zakrojoną diagnostykę, poszuka przyczyn problemu i spróbuje je wyeliminować. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, prawdopodobnie koncentruje się na leczeniu objawowym.

Warto wiedzieć, że w przypadku kłopotliwych objawów związanych z układem oddechowym jak np. uporczywym kaszlem czy trudnościami z oddychaniem bez wyraźnej przyczyny, nie warto zbyt długo zwlekać z wizytą. Zdarza się bowiem, że te się rozwijają, przybierając wymiar działający niemal paraliżująco na życie Pacjenta. Z pulmonologiem często współpracuje laryngolog, alergolog czy lekarz pierwszego kontaktu.

Jak może wyglądać proces leczenia u pulmonologa?

Pulmonolog diagnozuje niejednokrotnie niebezpieczne choroby płuc i układu oddechowego, które mogą być wskazaniem do skierowania na oddział szpitalny. W nieco lżejszych przypadkach wdraża jednak leczenie farmakologiczne, a czasami również zabiegowe i po ich zakończeniu przeprowadza jeszcze raz badania kontrolne. Częstym zaleceniem jest także poddanie się profesjonalnej rehabilitacji pulmonologicznej, która przynosi zadowalające efekty u dużej ilości Pacjentów.

Przed pierwszą wizytą u pulmonologa, warto zebrać wszystkie dotychczasowe wyniki badań, historię choroby oraz sporządzić listę przyjmowanych leków i dolegliwości. Dobrym pomysłem jest ich zapisywanie z uwzględnieniem ich częstotliwości – pozwala to precyzyjniej określić skalę problemu i daje bardziej szczegółowy obraz schorzenia.

Zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy zauważają u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu oddechowego! Zapewniamy profesjonalną pomoc doświadczonej kadry i indywidualne podejście do każdego pacjenta! Zachęcamy do kontaktu -> https://naszlekarz.pl/kontakt/.

Konsultacje pulmonologiczne w naszej placówce są dostępne zarówno w zakresie Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie.