Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 52 340 14 14 

USG – ultrasonografia

Badanie USG jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych procedur diagnostycznych, która pozwala na precyzyjne zobrazowanie narządów wewnętrznych i struktur anatomicznych ludzkiego organizmu. USG to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne – wykonujemy je w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy!

Badanie USG jest znane w medycynie od dziesięcioleci. W jego trakcie wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości – od 2 do 50 MHz. Fale te emituje specjalna, przykładana do skóry głowica. Wnikają one w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tkanek i narządów. Podczas tego odbicia powstaje echo, które wraca do głowicy. Jest ono następnie przekazywane do komputera, który przekształca je na widoczne na monitorze obrazy. Podczas USG lekarz może więc w czasie rzeczywistym obejrzeć dany narząd lub tkankę, ocenić ich funkcjonowanie, budowę itp.

Badanie USG jest wykorzystywane w profilaktyce i diagnostyce wielu chorób oraz urazów, przede wszystkim w obrębie narządów wewnętrznych oraz tkanek miękkich. Przeprowadza się je również kontrolnie, np. po przebytych operacjach. Jest ono w pełno bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne – można je wykonywać u kobiet w ciąży, dzieci czy seniorów.

USG w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy

W przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy wykonujemy między innymi:

Badanie wykonują doświadczeni specjaliści, którzy podchodzą indywidualnie do każdego przypadku. Do dyspozycji naszych pacjentów pozostaje nowoczesny sprzęt, zapewniający doskonałą jakość obrazowania, dzięki czemu badanie USG ma wysoką wartość diagnostyczną. Wszystkie osoby zainteresowane naszymi usługami zapraszamy do kontaktu:

ul. Chodkiewicza 19c
85-065 Bydgoszcz
Pon. – Pt.: 8:00 – 18:00
bydgoszcz@naszlekarz.pl

Co warto wiedzieć o USG nerek?

USG nerek to badanie to pozwala na wczesne wykrycie wielu różnego rodzaju chorób. Zmiany, które można dostrzec przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury to m.in. kamienie w przebiegu kamicy nerkowej, nacieki zapalne, krwiaki, torbiele i guzy nowotworowe. W bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędne jest poszerzenie diagnostyki innymi badaniami obrazowymi takimi jak tomografia czy też rezonans. Wskazaniami do wykonania USG nerek są dolegliwości bólowe brzucha, bóle promieniujące wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego, nieprawidłowy wynik badania moczu, krwiomocz lub zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi. Badanie jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci. USG nerek jest wykonywane w naszej przychodni w Bydgoszczy oraz w Toruniu.

Jak przygotować się do USG brzucha?

W naszej przychodni w Bydgoszczy wykonujemy również USG brzucha. W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do badania? Po pierwsze – dzień przed wizytą należy stosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. Po drugie natomiast – dodatkowo można przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, ponieważ jest ono przeszkodą dla ultradźwięków. Do lekarza należy stawić się na czczo. Warto pamiętać również o tym, aby nie spożywać płynów innych niż niesłodzona i niegazowana woda. Niestosowanie się do ogólnych zaleceń skutkuje zazwyczaj ograniczoną wartością diagnostyczną wykonanego USG brzucha.

Jak wykonuje się USG brzucha?

Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza, które mogłoby zaburzyć obraz. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu, uzyskuje się precyzyjny podgląd całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora. USG Brzucha wykonujemy w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy oraz w Toruniu.