Co to jest ALT?

ALT, czyli aminotransferaza alaninowa, to enzym produkowany głównie przez wątrobę. Wysoki poziom ALT we krwi często wskazuje na uszkodzenie wątroby.

Kiedy badać ALT?

Zaleca się badanie ALT w przypadku objawów choroby wątroby, takich jak żółtaczka, czy po spożyciu dużej ilości alkoholu. Badanie to jest również często wykonywane w ramach rutynowych badań kontrolnych.

Przygotowanie do badania – badanie ALT

Przed badaniem ALT warto powstrzymać się od spożycia alkoholu na co najmniej 24 godziny. Zaleca się również poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach, gdyż mogą wpływać na wynik badania. Próbka krwi pobierana jest z żyły na czczo w godzinach porannych, warto więc powstrzymać się od spożywania posiłków na 12 godzin przed badaniem.

Po co badać ALT?

Badanie ALT jest przeprowadzane, aby ocenić stan wątroby. Wysokie stężenia ALT we krwi mogą wskazywać na uszkodzenie lub chorobę wątroby.

Norma ALT

Wartości różnią się w zależności od laboratorium – w naszym posługujemy się normami właściwymi dla naszych placówek. Wartości normatywne widnieją na każdym wyniku badania.

Gdzie wykonać badanie poziomu ALT?

Nasz Lekarz

Batorego 18-22, Toruń

Laboratorium czynne: pon. – pt. 7:00 – 9:00
Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ (aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45