W trakcie.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z placówką.

W medycynie wykorzystuje się obecnie wiele nowoczesnych technologii pozwalających uzyskać bardzo wysoki poziom skuteczności diagnoz. Jednym z tego typu rozwiązań jest tzw. badanie typu Doppler wykonywane w naszej przychodni w Bydgoszczy. Dużym zainteresowaniem pacjentek w ciąży cieszy się natomiast USG 3D. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego możliwa jest ocena tkanki podskórnej przydatna w przypadku występowania tłuszczaków czy włókniaków. Dowiedz się więcej o wspomnianych metodach oceny stanu zdrowia!

Czym jest i kiedy wykonuje się USG Doppler?

Zastosowanie fal ultradźwiękowych w medycynie daje spore możliwości w zakresie m.in. diagnostyki. Kluczowa jest w tym wypadku zmiana ich częstotliwości. Sygnały przesyła się z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury w badanych obszarach, a zwrotne dane odbite od krwi są następnie konwertowane do postaci obrazowej. Tak właśnie działa tzw. Doppler, czyli bezinwazyjne USG. Przy tej metodzie możliwe jest wykorzystanie zarówno fali ciągłej, jak i pulsacyjnej.

Pierwszy ze sposobów jest przydatny podczas analizowania charakterystyki przepływu krwi. Jego kierunek wskazuje się natomiast dzięki drugiej z wymienionych technik. Badanie aparatem ultrasonograficznym jest jednak również realizowane w przypadku kontroli tkanki podskórnej czy przebiegu ciąży, gdzie zalecane jest USG 3D lub 4D. Opisywany Doppler jest z kolei rekomendowany przy określaniu zmian w żyłach głębokich pod kątem występowania zakrzepicy, a także naczyń układu wrotnego i przepływów, m.in. w aorcie brzusznej. Poprzez użycie fal ultradźwiękowych uzyskiwane są informacje na temat żył i tętnic zarówno kończyn górnych, jak i dolnych.

USG tkanki podskórnej i w wariancie 3D – co warto wiedzieć?

Oprócz wspomnianej metody badania określanej powszechnie jako Doppler, w naszych placówkach medycznych wykonuje się też USG tkanki podskórnej. W przychodni w Bydgoszczy tego typu kontrolę przeprowadzamy w celach diagnostycznych – najczęściej przy pojawieniu się w konkretnych obszarach tłuszczaków, gruczolaków lub guzów, w tym także tych o charakterze złośliwym. Pacjentom skarżącym się na bolesne obrzęki mięśni i stawów czy widoczne powiększenie np. węzłów chłonnych rekomenduje się sprawdzenie takich miejsc właśnie poprzez USG tkanki podskórnej. W wariancie 3D jest ono natomiast najczęściej stosowane przy badaniu kobiet w ciąży.

Każdy jej etap można w ten sposób dokładnie kontrolować. To istotny element tzw. diagnostyki prenatalnej. Lekarz wykonujący badanie ultrasonografem jest w stanie określić ewentualne zmiany w rozwoju dziecka, w tym wady płodu. USG 3D często wykorzystuje się też do rozpoznania płci. Specjaliści zalecają przeprowadzanie tego typu nieinwazyjnych kontroli przynajmniej trzykrotnie w czasie całej ciąży. Należy jednak tę kwestię skonsultować np. z ginekologiem, który zajmuje się pacjentką.

W naszych placówkach wykorzystujemy każdą z opisywanych metod badania. Dotyczy to zarówno techniki Doppler, jak i USG 3D oraz diagnostyki tkanki podskórnej pod kątem ewentualnych zmian.