Badanie AST – co to jest?

AST, czyli aminotransferaza asparaginianowa, to enzym wytwarzany głównie przez wątrobę i mięśnie. Jego poziom w surowicy krwi jest wskaźnikiem uszkodzenia tkanek, zwłaszcza wątroby.

Kiedy badać AST?

Badanie poziomu AST jest zalecane w przypadku podejrzenia uszkodzenia wątroby, mięśni lub serca. Jest często wykonywane razem z innymi testami wątrobowymi, takimi jak ALT, aby ocenić funkcję tego narządu.

Przygotowanie do badania AST

Przed badaniem AST zaleca się powstrzymanie od spożywania alkoholu i tłustych potraw na co najmniej 24 godziny przed badaniem. Krew powinna zostać pobrana o poranku na czczo, warto więc powstrzymać się od spożywania posiłków na 12 godzin przed badaniem. Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach, gdyż mogą one wpływać na wynik badania.

AST – norma

Norma AST może różnić się w zależności od laboratorium – w naszym mamy własne kryteria oceny poziomu AST zgodnego z normą. Widełki normy widnieją na każdym wyniku badania. Wartości wyższe od normy mogą wskazywać na potencjalne uszkodzenie wątroby, mięśni lub innych tkanek.

Gdzie wykonać badanie poziomu AST?

  • Nasz Lekarz
  • Batorego 18-22, Toruń
  • Laboratorium czynne:
    pon. – pt. 7:00 – 9:00

Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ
(aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45