Co to jest badanie glukozy?

Badanie glukozy mierzy stężenie tego cukru prostego zawartego w krwi. Jest to kluczowe badanie w diagnostyce cukrzycy i monitorowaniu przebiegu schorzenia.

Kiedy badać glukozę?

Badanie glukozy jest zalecane w przypadku objawów sugerujących hiperglikemię, a więc takich jak między innymi nadmierne pragnienie czy częste oddawanie moczu. Jest również polecane w rutynowych badaniach dla osób narażonych na ryzyko rozwoju cukrzycy.

Jak często badać glukozę?

Dla osób zdrowych badanie glukozy powinno być przeprowadzane co najmniej raz na trzy lata. U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą lub innymi schorzeniami wpływającymi na poziom glukozy częstotliwość badań ustalana jest indywidualnie przez lekarza.

Jak się przygotować do badania glukozy?

Przed badaniem glukozy pacjent powinien być na czczo przez 8-12 godzin. Należy więc powstrzymać się od spożywania pokarmów, słodzonych napojów oraz kawy i herbaty (oprócz nieosłodzonej i niegazowanej wody), a także niektórych leków. Przed badaniem należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej.

Glukoza – norma

Dla dorosłych norma glukozy na czczo mieści się w zakresie 70-100 mg/dl. Wartości powyżej 126 mg/dl na czczo sugerują cukrzycę, jednak każdy wynik powinien być interpretowany indywidualnie w kontekście ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Badanie poziomu glukozy u kobiet w ciąży – test obciążenia glukozą (krzywa cukrzycowa)

Tak zwana krzywa cukrzycowa, a więc test obciążenia glukozą, jest rutynowym badaniem przeprowadzanym u kobiet w ciąży. Jest wykonywane w przedziale od 24 do 28 tygodnia trwania ciąży. Cukrzyca może pojawić się u kobiet w ciąży pod wpływem hormonów, dlatego warto wykonać takie badanie, by wykluczyć to schorzenie i mieć wyższą kontrolę nad przebiegiem ciąży.

Przygotowanie i przebieg badania

Przed OGTT kobieta również powinna być na czczo przez 8-12 godzin. Badanie rozpoczyna się od pobrania krwi w celu określenia poziomu glukozy na czczo. Następnie pacjentka wypija specjalny roztwór zawierający określoną ilość glukozy (zazwyczaj 75 g) w ciągu 5 minut. Kolejne pobrania krwi odbywają się po upływie jednej i dwóch godzin od wypicia roztworu. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić, jak organizm kobiety reaguje na podany cukier i czy nie występują zaburzenia w jego metabolizmie.

Czas trwania i interpretacja wyników

Całe badanie trwa około 3 godzin. Jeśli którykolwiek z otrzymanych wyników przekroczy normę, może to sugerować rozwój cukrzycy ciążowej. Wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od laboratorium, ale zazwyczaj dla kobiety w ciąży wynik powyżej 92 mg/dl na czczo, powyżej 180 mg/dl po 1 godzinie lub powyżej 153 mg/dl po 2 godzinach od wypicia glukozy wskazuje na potrzebę dalszej diagnostyki i konsultacji z lekarzem.

Gdzie wykonać badanie glukozy?

Nasz Lekarz

Batorego 18-22, Toruń

Laboratorium czynne: pon. – pt. 7:00 – 9:00
Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ (aktualne godziny otwarcia
tel. +48 56 300 42 45