Co to jest badanie PSA całkowity?

Badanie PSA całkowity (swoisty antygen sterczowy) to test służący do mierzenia poziomu białka PSA we krwi. Jest to marker stosowany głównie do wykrywania i monitorowania chorób prostaty, w tym raka. Wysoki poziom PSA może wskazywać na problem z prostatą, chociaż nie zawsze jest to związane z nowotworem, a innymi schorzeniami.

Przygotowanie do badania PSA

Na 48 godziny przed badaniem PSA należy unikać aktywności, które mogą wywierać nacisk na gruczoł krokowy – na przykład jazdy na rowerze. Nie należy także przeprowadzać badania palpacyjnego prostaty. Ponadto pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre mogą wpływać na wynik badania. Zaleca się również omówienie z lekarzem wszelkich badań związanych z funkcjonowaniem gruczołu krokowego przeprowadzanych w ostatnim czasie.

Jak wygląda badanie PSA?

Badanie PSA polega na pobraniu próbki krwi z żyły obwodowej. Próba jest następnie analizowana w naszym laboratorium pod kątem stężenia antygenu PSA. Samo pobranie krwi jest szybkie i stosunkowo bezbolesne. Wynik badania jest zazwyczaj po kilku, kilkunastu godzinach, rzadziej po kilku dniach – jest to zależne od ilości badań przeprowadzanych danego dnia.

Gdzie wykonać badanie poziomu PSA?

Nasz Lekarz

Batorego 18-22, Toruń

Laboratorium czynne: pon. – pt. 7:00 – 9:00
Rejestracja do punktu pobrań ze skierowaniem od lekarza POZ (aktualne godziny otwarcia

tel. +48 56 300 42 45