Jednym z podstawowych sposobów stosowanych do oceny poziomu słyszenia jest badanie słuchu audiogramem. Test jest szybki i bezbolesny, a co najważniejsze, może być przeprowadzany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat tej metody diagnostycznej, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego, co to jest audiogram, a także, na czym polega i jak dokładnie wygląda badanie słuchu.

Wady słuchu – skąd się biorą i jak je rozpoznać?

Z zaburzeniami ze strony narządu słuchu zmaga się coraz większa liczba osób w różnym wieku. Zanim przejdziemy do wytłumaczenia, co to jest audiometria i czym jest audiogram tonalny, przyjrzyjmy się bliżej wadom wpływającym na jakość słyszenia. Zmysł słuchu jest niezbędny do odbierania bodźców z otoczenia. Nawet najmniejsze zakłócenia w jego funkcjonowaniu mogą pogarszać komfort życia.

Wady słuchu dzieli się na wrodzone i nabyte. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia, gdy do uszkodzenia aparatu słuchowego doszło na etapie życia płodowego. W przypadku późniejszych wad mówi się o niedosłuchu lub głuchocie nabytej.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń narządu słuchu zalicza się:

  • częste infekcje uszu spowodowane wirusami lub bakteriami,
  • urazy akustyczne,
  • uszkodzenia głowy,
  • stosowanie substancji uszkadzających słuch,
  • niektóre choroby neurologiczne i autoimmunologiczne (między innymi stwardnienie rozsiane, zakrzepy, miażdżyca).

Znaczącą rolę w wykrywaniu wad słuchu odgrywają lekarze laryngolodzy. Pomocą w diagnozowaniu tego rodzaju zaburzeń jest badanie słuchu centralnego, które pozwala na dokładną ocenę całej drogi słuchowej. Na czym polega test audiometryczny oraz jakie są wskazania do jego wykonania?

Na czym polega badanie audiometryczne?

To, w jaki sposób funkcjonuje narząd słuchu, można ocenić zarówno przy wykorzystaniu badania subiektywnego, jak i obiektywnego. Do pierwszych metod należy audiometria, która polega na sprecyzowaniu progu słyszenia, czyli najmniejszego natężenia sygnału, przy jakim jest podawany ton słyszalny. Poza audiometrią tonalną wyróżnia się też nadprogową, która ma za zadanie wychwycenie ewentualnych zaburzeń w obrębie pola słuchowego. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a do jego przeprowadzenia używa się specjalnych słuchawek. Podczas testu pacjent przebywa w wytłumionym i wyizolowanym pomieszczeniu.

Do oceny poziomu słyszenia służy audiometr, którego głównym celem jest generowanie tonów o odmiennych częstotliwościach. Do ucha podawane są różne dźwięki, a zadaniem pacjenta jest naciśnięcie guzika zawsze, gdy je usłyszy. Badanie jest wykonywane oddzielnie dla każdego ucha i zwykle nie zajmuje więcej niż dwadzieścia-trzydzieści minut.

Kiedy warto zdecydować się na badanie audiogramem?

Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia specjalistycznego testu z użyciem audiometru. Powinny się mu poddać przede wszystkim osoby, u których zachodzi podejrzenie zaburzeń ze strony narządu słuchu. Skierowanie na tego rodzaju badanie bez problemu mogą też uzyskać pacjenci, którzy doświadczyli urazu akustycznego, zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych oraz każdego innego schorzenia dotyczącego mózgu, jakie może mieć wpływ na prawidłowość słyszenia.

Badanie słuchu centralnego wykonuje się także w celach diagnostycznych u osób zmagających się z szumami usznymi oraz zawrotami głowy nieznanego pochodzenia. Ponadto przeprowadza się je u pacjentów niedosłyszących. Dzięki niemu można precyzyjnie określić stopień upośledzenia aparatu słuchowego.

Zadbaj o swój słuch!

Z fizjologicznego punktu widzenia proces starzenia się słuchu rozpoczyna się około trzydziestego roku życia. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu mogą jednak pojawić się w każdym wieku. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej ocenie progu słyszenia, możesz zdecydować się na wizytę w specjalistycznej poradni laryngologicznej. Badanie słuchu jest szybkie i bezbolesne, a jego wynik otrzymasz w postaci audiogramu stanowiącego graficzny zapis dźwięków o poszczególnych częstotliwościach.

Laryngologia Toruń – umów wizytę w przychodni.