Jedną z najczęściej stosowanych i najłatwiej dostępnych metod diagnostycznych na świecie jest ultrasonografia. To technika obrazowania narządów człowieka, która jest szczególnie pomocna w działaniach profilaktycznych mających na celu wykrywanie zmian patologicznych we wczesnym rozwoju choroby. Z poniższego artykułu dowiesz się, co dokładnie można zobaczyć na obrazie USG. Podpowiadamy też, jak przygotować się do badania ultrasonograficznego, które oferuje nasza prywatna przychodnia w Bydgoszczy i Toruniu.

Diagnostyka ultrasonograficzna – podstawa działania

Ultrasonografia opiera się na wysyłaniu i rejestrowaniu fal dźwiękowych, które przenikają przez ludzkie tkanki, a następnie odbijają się od powierzchni narządów wewnętrznych. Wykorzystanie tego zjawiska pozwala na:

  • ocenę kształtu, wielkości i struktury najważniejszych organów człowieka,
  • różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian w postaci płynu.

Badanie USG jest przeprowadzane przy użyciu aparatury składającej się z układów elektronicznych wytwarzających impulsy elektryczne. Najważniejszym elementem ultrasonografu jest głowica, w której znajduje się przetwornik odbierający ultradźwięki.

Co można zobaczyć na obrazie USG?

Fale ultradźwiękowe odbijające się od tkanek cechują się różną prędkością. Podczas badania ultrasonograficznego bardzo istotny jest dokładny kontakt głowicy z ciałem pacjenta, który wymaga zastosowania specjalnego żelu. Ma on na celu wyeliminowanie z obszaru między głowicą a skórą pęcherzyków powietrza, które mogą zakłócić odczyt obrazu. Po zakończeniu badania USG najczęściej ma miejsce wydrukowanie zdjęć, na których są uwidaczniane ewentualne zmiany i nieprawidłowości w obrębie konkretnych narządów wewnętrznych.

Badanie USG – gdzie znajduje zastosowanie i czy jest bezpieczne?

Ze względu na stosunkowo niskie natężenie fal ultradźwiękowych ultrasonografia jest metodą bezpieczną i niewywierającą negatywnego wpływu na człowieka. Przeprowadzona prawidłowo i w odpowiednich odstępach czasowych nie szkodzi zdrowiu, a może pomóc w wychwyceniu patologicznych ognisk na wczesnym etapie choroby. Badanie USG, które wykonasz m.in. w naszej prywatnej przychodni, znajduje zastosowanie w diagnozowaniu wielu różnych schorzeń wewnętrznych. Przy jego pomocy można między innymi wykryć niebezpieczne zwężenia w tętnicach, zdiagnozować dysfunkcje w budowie stawów, rozpoznać tętniaki, a także ocenić stan żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej.

Ultrasonografia to nowoczesna metoda obrazowania organów, która znajduje zastosowanie w takich dziedzinach medycyny jak:

  • chirurgia,
  • nefrologia,
  • interna,
  • endokrynologia,
  • ginekologia i położnictwo,
  • pulmonologia.

W jaki sposób przygotować się do badania USG?

Wiele zależy przede wszystkim od tego, jaki narząd ma być obrazowany. W przypadku jamy brzusznej badanie USG powinno być przeprowadzane na czczo. Oczywiście niekiedy wykonuje się ultrasonografię u pacjentów, którzy nie spełniają tego warunku, jednak w takiej sytuacji dokładne ocenienie poszczególnych organów może być trudniejsze. USG pozostałych narządów takich jak tarczyca, ślinianki, piersi czy jądra nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Nie trzeba również specjalnie przygotowywać się do USG 3D, które coraz częściej jest klasyczną procedurą przeprowadzaną u kobiet w ciąży. Badanie zwykle wykonuje się w pozycji leżącej. Niekiedy jego część może odbywać się na stojąco, np. w celu oceny nadmiernej ruchomości narządów.

Nieinwazyjne badanie USG – wykonuj je regularnie!

Ultrasonografia stanowi szybką, bezbolesną i powszechnie dostępną metodę diagnostyki wielu chorób. Możliwość obrazowania i wykrywania nawet niewielkich zmian w narządach stawia badanie USG obok najnowszych osiągnięć medycyny takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Regularne poddawanie się badaniu ultrasonograficznemu pozwala ustrzec się przed wieloma groźnymi schorzeniami. Nasza prywatna przychodnia jest jedną z nowoczesnych placówek na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w której możesz umówić się na badanie USG w dwóch lokalizacjach: w Bydgoszczy lub w Toruniu.