Choroby układu krwiotwórczego stanowią bardzo ważną grupę schorzeń, które dotyczą osób w różnym wieku. Działem medycyny skoncentrowanym na ich rozpoznawaniu i leczeniu jest hematologia. To wąska i wciąż stosunkowo mało znana specjalność, o której niewiele się mówi. Czym zajmuje się hematolog i jakie są jego najważniejsze zadania? Jakie objawy mogą świadczyć o potrzebie odbycia konsultacji hematologicznej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Układ krwiotwórczy – podstawowe informacje

Najważniejszym narządem systemu krwiotwórczego jest szpik kostny. To właśnie w nim są produkowane erytrocyty, leukocyty oraz płytki krwi. Nie można jednak zapominać także o grasicy, śledzionie oraz węzłach chłonnych, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu mechanizmów odpowiedzi odpornościowej. Najistotniejszą funkcją tego układu jest transportowanie tlenu oraz odbieranie dwutlenku węgla. Niektóre elementy morfotyczne dodatkowo uczestniczą w procesie skurczu naczyń krwionośnych oraz wspomagają prawidłowe krzepnięcie krwi.

Czym dokładnie zajmuje się hematolog?

Duża liczba osób nie wie, czym zajmuje się lekarz hematolog i dlaczego regularne wykonywanie morfologii jest tak ważne dla zachowania zdrowia. Hematologia to dział medycyny specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce schorzeń układu krwiotwórczego. Choroby krwi mogą być łagodne, ale mogą też charakteryzować się ciężkim przebiegiem i stanowić zagrożenie dla życia. Lekarz tej specjalności nie tylko stawia diagnozę, ale także edukuje pacjentów i zleca niezbędne badania profilaktyczne. Wszystko po to, by wykryć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie i w porę móc wdrożyć odpowiednie postępowanie. Do hematologa trafiają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci z nieprawidłowymi parametrami morfologii krwi.

Jakie są najczęstsze choroby hematologiczne?

Jednym z popularniejszych schorzeń hematologicznych jest niedokrwistość, znana także jako anemia. Jest to przypadłość charakteryzująca się niskim poziomem hemoglobiny, której często towarzyszy obniżenie hematokrytu oraz spadek ilości krwinek czerwonych. Choroba może być spowodowana utratą krwi, skróconym czasem życia erytrocytów, a także niewystarczającym stężeniem żelaza w organizmie. Jej przyczynami mogą być też niedobory witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego oraz kobalaminy.

Pozostałe schorzenia układu krwiotwórczego, które diagnozuje i leczy lekarz hematolog to między innymi:

  • leukopenia, która wiąże się z zaniżoną liczbą krwinek białych,
  • splenomegalia objawiająca się powiększeniem śledziony,
  • białaczka, w której dochodzi do namnażania leukocytów,
  • zakrzepica żylna polegająca na powstaniu zakrzepu w żyle,
  • zespół hemofagocytowy, który wynika z nadmiernego stężenia cytokin prozapalnych,
  • płytkowa skaza krwotoczna spowodowana niewłaściwą liczbą płytek krwi.

Kiedy można udać się do hematologa?

Wiesz już, kim jest hematolog i czym się zajmuje. Teraz czas dowiedzieć się, kiedy można się do niego udać i jakie objawy mogą być przesłanką do konsultacji hematologicznej. Do tego specjalisty można się zgłosić, kiedy zmagasz się z częstymi krwawieniami z nosa, Twoja skóra stała się blada, szybko się męczysz oraz masz poczucie kołatania serca. O rozwijającej się chorobie układu krwiotwórczego mogą też świadczyć takie objawy jak częste powstawanie siniaków, powiększenie węzłów chłonnych, nadmiernie pocenie się w nocy oraz utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny. Takich sygnałów nigdy nie powinno się lekceważyć.

Podejrzewasz chorobę krwi? Możesz skorzystać z konsultacji u hematologa

Schorzenia układu krwiotwórczego obejmują wiele różnych przypadłości, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie nieprawidłowości w obrębie składu krwi i wdrożenie właściwego leczenia. Na wizytę u lekarza hematologa możesz umówić się między innymi w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy i w Toruniu. Podczas konsultacji na wstępie przeprowadza się wywiad. Zostaniesz skierowany na dalsze badania, jeśli będzie to wymagane.