Choroby narządu ruchu stanowią poważny problem społeczny. W badaniu i rozpoznawaniu dolegliwości wynikających z dysfunkcji systemu mięśniowo-szkieletowego specjalizuje się ortopedia. To dział medycyny skupiony między innymi na leczeniu wad postawy, zmian zwyrodnieniowych oraz uszkodzeń nerwów obwodowych. Przeczytaj, czym zajmuje się ortopeda, z jakimi chorobami najczęściej się spotyka w swojej codziennej pracy, a także, jakie są podstawowe wskazania do wizyty w poradni ortopedycznej.

Choroby układu ruchu – jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Schorzenia dotyczące narządu ruchu stanowią jeden z najczęstszych powodów niezdolności do pracy oraz niepełnosprawności. Ich występowanie jest związane z wieloma różnymi czynnikami. Jednym z nich jest nadmierne obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni, więzadeł i stawów. Długotrwałe przeciążenie sprawia, że pojawiają się uciążliwe dolegliwości, które utrudniają, a niekiedy nawet uniemożliwiają pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Pozostałe przyczyny chorób narządu ruchu to:

 • brak aktywności fizycznej,
 • zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej,
 • wszechobecny stres powodujący wzrost napięcia mięśniowego,
 • nadwaga i otyłość,
 • uwarunkowania genetyczne.

Czym dokładnie zajmuje się ortopeda?

Zdrowe kości, stawy i mięśnie są niezwykle ważne, aby móc się poruszać. W przypadku zaburzeń ze strony układu ruchu pomocy można szukać u specjalisty z zakresu ortopedii. Czym zajmuje się ortopeda? Jest to lekarz, do którego trafiają pacjenci z różnymi dolegliwościami i objawami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego. W codziennej praktyce zajmuje się chorobami dotyczącymi kręgosłupa, kolan, bioder, nadgarstków, ramion itp. Do jego zadań należy nie tylko przeprowadzanie badań mających na celu rozpoznanie choroby, ale także wykonywanie nakłuć diagnostycznych, interpretowanie badań pomocniczych, kierowanie rehabilitacją oraz promowanie działań zapobiegających schorzeniom narządu ruchu.

Kiedy można udać się do lekarza ortopedy?

Większość pacjentów zgłasza się do tego specjalisty z trudnym do zniesienia bólem i stanem zapalnym wynikającym z postępujących zmian zwyrodnieniowych lub z nadmiernego przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Poza dolegliwościami bólowymi schorzeniom może towarzyszyć ograniczenie ruchomości stawów, uczucie sztywności oraz drętwienia kończyn. Powszechną przypadłością, której leczeniem zajmuje się ortopeda, jest też ból kręgosłupa, którego przyczyną może być uszkodzenie krążka międzykręgowego, uraz lub przebyty zabieg operacyjny.

Przykładowe dolegliwości, z którymi można udać się do lekarza wyspecjalizowanego w zakresie ortopedii to:

 • przykurcze mięśni,
 • przewlekłe bóle kości i stawów,
 • nieprawidłowości w obrębie stóp,
 • uszkodzenia więzadeł i naczyń,
 • naciągnięcie lub naderwanie włókien mięśniowych,
 • obrzęk i zaczerwienienie w okolicy stawów.

Jak przebiega konsultacja w poradni ortopedycznej?

Jeśli wiesz już, kim jest ortopeda i czym się zajmuje, czas omówić przebieg wizyty w poradni ortopedycznej. Na konsultację nie trzeba odpowiednio się przygotowywać. Ważne, aby zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a także wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, jeśli były takie wykonywane. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, a następnie oceni sposób poruszania pacjenta, ułożenie kończyn, siłę mięśniową. W razie potrzeby zleci dodatkową diagnostykę lub skieruje do innego specjalisty: reumatologa, neurologa, fizjoterapeuty.

Sprawny układ mięśniowo-szkieletowy

Podstawowym celem leczenia chorób i dysfunkcji narządu ruchu jest przywracanie sprawności fizycznej, a kiedy jest to niemożliwe, ograniczenie uciążliwych następstw schorzenia. Wielu dolegliwościom można zapobiegać, dbając o prawidłową masę ciała, regularnie ćwicząc oraz przyjmując właściwą postawę. By zmniejszyć ryzyko występowania schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, można poddawać się regularnym badaniom w poradni ortopedycznej. Na wizytę możesz umówić się między innymi w przychodni Nasz Lekarz w Toruniu.