Na Twojej skórze pojawiły się plamy, grudki lub krostki nieznanego pochodzenia? Zmianom towarzyszy swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie? Przyczyną takich objawów często są choroby dermatologiczne. Z poniższego artykułu dowiesz się, kim jest lekarz dermatolog, a także jakimi schorzeniami się zajmuje. Podpowiemy Ci też, w jakich sytuacjach warto skorzystać ze specjalistycznej konsultacji dermatologicznej, które oferuje przychodnia Nasz Lekarz w Bydgoszczy i w Toruniu. Zapraszamy!

Kim dokładnie jest dermatolog i czym się zajmuje?

Skóra jest jednym z największych i zarazem najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Pełni wiele funkcji, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie jej w dobrej kondycji. W diagnozowaniu oraz leczeniu chorób skórnych specjalizuje się dermatolog. Jest to lekarz, do którego możesz zgłosić się, kiedy zmagasz się z trądzikiem, łuszczycą, bielactwem czy przebarwieniami. Taki specjalista dysponuje rozległą wiedzą z zakresu dermatologii, alergologii oraz chorób zakaźnych. Poza tym, że leczy schorzenia skóry, zajmuje się również chorobami włosów oraz paznokci. Miejscem pracy dermatologa najczęściej jest publiczna lub prywatna przychodnia, a także oddział szpitalny.

Jakimi schorzeniami zajmuje się dermatolog?

Stosowanie niewłaściwych kosmetyków, nadmierne eksponowanie ciała na intensywne promieniowanie słoneczne, infekcje wirusowe i bakteryjne – to tylko niektóre przyczyny chorób dermatologicznych. Tego rodzaju przypadłości rozwijają się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci oraz młodzieży. W ich rozpoznawaniu oraz zwalczaniu bardzo ważną rolę odgrywa dermatolog. Przykładowe schorzenia, które są leczone przez tego specjalistę to:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • trądzik młodzieńczy i różowaty,
 • grzybice stóp, rąk oraz paznokci,
 • wyprysk kontaktowy,
 • łysienie plackowate,
 • łojotokowe zapalenie skóry.

Kiedy warto zdecydować się na konsultację dermatologiczną?

Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu dermatologa z całą pewnością są wszelkiego rodzaju zmiany skórne o nieznanej etiologii. Na wizytę u tego specjalisty warto zapisać się również w sytuacji, kiedy na skórze pojawiły się znamiona o nieregularnym kształcie lub z nierównomiernie rozłożonym barwnikiem. Z porady lekarza możesz też skorzystać, kiedy stan Twojego naskórka gwałtownie się pogorszył. Jeśli do tej pory zdrowa skóra stała się mocno przesuszona, zaczerwieniona oraz swędząca to znak, że potrzebna jest pomoc lekarska. Na konsultację dermatologiczną możesz też wybrać się, jeśli dotyczą Cię takie problemy jak:

 • nadmierna potliwość,
 • owrzodzenia,
 • zmiana wyglądu paznokci,
 • łupież i szybkie przetłuszczanie się włosów,
 • wzmożona praca gruczołów łojowych.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Podczas konsultacji dermatologicznej lekarz dokonuje szczegółowych oględzin stanu skóry, biorąc pod uwagę istniejące zmiany skórne oraz przebarwienia. Jeśli badanie ma obejmować twarz, bardzo ważne jest, aby przed wizytą nie nakładać na nią makijażu. W przypadku gęstego zarostu warto zgolić go dzień wcześniej. Dzięki temu lekarz bez przeszkód będzie mógł obejrzeć naskórek i dostrzec ewentualne nieprawidłowości w jego wyglądzie. Na regularne konsultacje dermatologiczne powinny zgłaszać się osoby z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. W przypadku przewlekłych chorób skórnych bardzo ważne jest kontrolowanie przebiegu terapii, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu skóry.

Masz objawy skórne? Zapisz się na wizytę u dermatologa!

Zmiany skórne występują w przebiegu wielu różnych chorób. Jeśli zostaną wcześnie rozpoznane i poddane odpowiedniemu leczeniu, wówczas zachowasz skórę w dobrej kondycji i bez przebarwień. Jesteś zainteresowany poradą doświadczonego dermatologa? Zapraszamy do naszej prywatnej przychodni w Bydgoszczy! Na wizyte do dermatologa można umówić się także w przychodni w Toruniu. W trakcie konsultacji lekarz postawi diagnozę i zaplanuje kurację, która pomoże zwalczyć uciążliwe objawy, z jakimi się zmagasz. Zdiagnozowanie problemów na wczesnym etapie to większa szansa na całkowite wyleczenie oraz możliwość uniknięcia kosztownej terapii.

Dermatolog Bydgoszcz i Dermatolog Toruń – umów się na wizytę w przychodni.