Zmagasz się z chorobą kobiecą? Od dłuższego czasu męczą Cię infekcje intymne? Jeśli tak, konieczna może być wizyta w poradni ginekologicznej. Czym się zajmuje ginekolog i jak przygotować się do badania? Przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jak dokładnie wygląda konsultacja ginekologiczna.

Ginekolog – kto to jest i czym się zajmuje?

Zanim przekażemy Ci informacje, jak przygotować się do badania u ginekologa, warto dowiedzieć się, kto to i czym dokładnie zajmuje się ten specjalista. Wiele kobiet zapomina, że jest to zawód bardzo odpowiedzialny. Lekarz ginekolog specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób żeńskich narządów płciowych. Sprawuje także profilaktykę nad zdrowiem kobiet tak, aby mogły prowadzić bezpieczne życie seksualne i bez problemu urodzić dziecko. Zajmuje się również prowadzeniem ciąży, zlecając potrzebne badania, a w razie konieczności podejmując niezbędne działania prewencyjne. Ponadto realizuje działania edukacyjne z zakresu antykoncepcji oraz zapobiegania nowotworom występującym u kobiet.

Jakie schorzenia leczy ginekolog?

Jak już wyżej wspomniano, ginekolog zajmuje się wykrywaniem oraz leczeniem chorób damskich narządów płciowych. Do najczęściej diagnozowanych przez niego przypadłości należą zmiany zapalne okolic intymnych wywołane przez infekcje o podłożu wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym. Ponadto trudni się terapią takich dolegliwości jak:

 • nadżerki szyjki macicy,

 • zapalenie przydatków,

 • zespół policystycznych jajników,

 • niedrożność jajowodów,

 • torbiele jajników,

 • endometrioza.

Kiedy udać się do ginekologa?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych młodych, często zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej wybrać się do ginekologa. Pierwsza konsultacja powinna odbyć się między 12. a 15. rokiem życia. Zaleca się, aby specjalistę odwiedzić po pojawieniu się pierwszej miesiączki, a najpóźniej przed rozpoczęciem współżycia. Do lekarza można zgłosić się z bliską osobą lub poprosić położną, aby była obecna podczas badania. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, obejrzy narządy płciowe, a także wykona badanie za pomocą wziernika. Ważne jest to, aby pierwszy kontakt z ginekologiem nie wzbudził urazu i nie pozostawił negatywnych doświadczeń.

Ponadto lekarza zaleca się odwiedzić w sytuacji, kiedy zaobserwujesz u siebie takie objawy jak:

 • upławy,

 • zmiana zapachu wydzieliny z pochwy,

 • nieregularne krwawienia,

 • ból w podbrzuszu,

 • pieczenie i swędzenie okolic intymnych,

 • ból podczas współżycia,

 • bolesność piersi.

Jak wygląda wizyta w gabinecie ginekologicznym?

Rutynowa konsultacja zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Ginekolog zbiera informacje na temat zgłaszanych dolegliwości, miesiączkowania oraz stosowanych środków antykoncepcyjnych. Następnie kieruje pacjentkę na fotel ginekologiczny, na którym przeprowadza dokładną diagnostykę dróg rodnych. Ocena narządów płciowych odbywa się przy pomocy wziernika oraz przez powłoki brzuszne. W trakcie diagnostyki lekarz może pobrać wymaz (np. cytologiczny) lub wykonać biopsję.

Wiele kobiet nie wie, jak przygotować się do badania ginekologicznego. Tak naprawdę nie wymaga ono specjalnego przygotowania. Przed wizytą warto jedynie pamiętać o podmyciu okolic intymnych przy użyciu łagodnego preparatu. Zaleca się, aby konsultacja odbywała się po ustaniu krwawienia miesięcznego, najlepiej miedzy 10. a 20. dniem cyklu. Jeśli zastanawiasz się, czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie, odpowiedź brzmi: nie. Do tego specjalisty, na prywatną wizytę, dostaniesz się bez konieczności udawania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Badanie ginekologiczne – wykonuj regularnie!

Choroby kobiece mogą pojawić się w każdym wieku. W większości przypadków można im skutecznie zapobiegać, pamiętając o regularnym poddawaniu się badaniom ginekologicznym. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć wizyt u specjalisty z zakresu ginekologii i odwiedzać go minimum raz w roku. Wiesz już, kiedy udać się do ginekologa i jak przebiega wizyta. Zadbaj o swoje zdrowie i w razie konieczności skonsultuj niepokojące Cię objawy.

Ginekologia Bydgoszcz i Ginekologia Toruń – umów wizytę w przychodni.