Jedną z przyczyn zgonów wśród kobiet i mężczyzn w Polsce stanowią choroby układu krążenia. Mało nasilone objawy sprawiają, że u wielu pacjentów są rozpoznawane zbyt późno. Tymczasem wykryte we wczesnym stadium dają dużą szansę na wyleczenie. Ważnym elementem działań profilaktycznych jest regularne odwiedzanie kardiologa. Kiedy zalecana jest konsultacja u tego specjalisty i jak wygląda wizyta kardiologiczna? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytaj!

Co jest przyczyną schorzeń układu krwionośnego?

Prawidłowo funkcjonujący system sercowo-naczyniowy jest podstawą sprawnego działania wszystkich organów wewnętrznych. Kiedy jego praca zostaje zaburzona i krew przestaje krążyć tak, jak powinna, pojawiają się zmiany chorobowe mogące stanowić poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Na powstawanie dolegliwości ze strony układu krążenia ma wpływ wiele różnych czynników. Za najistotniejsze są uważane:

  • nieodpowiednia dieta,
  • nadwaga i otyłość,
  • mało aktywny tryb życia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przewlekły stres,
  • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu,
  • występowanie chorób serca w rodzinie.

Jakie objawy dają choroby układu krążenia?

Lekarze alarmują, że wiele schorzeń układu krwionośnego rozwija się latami i nie daje wyraźnych objawów. Do ich rozwoju nierzadko przyczyniają się złogi cholesterolu, które odkładają się w ścianach tętnic. Niewykryte i nieleczone zmiany mogą prowadzić do udaru mózgu, niewydolności żylnej oraz zawału mięśnia sercowego. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że kardiolog jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Z tego względu większość osób trafia do lekarza dopiero z wyraźnymi i nasilonymi objawami takimi jak ból w klatce piersiowej, kłopoty z prawidłowym oddychaniem, kołatanie serca, duszności, zmęczenie czy obrzęki będące skutkiem zatrzymania wody w organizmie.

Kiedy można skonsultować się z kardiologiem?

Jednym z elementarnych wskazań do odwiedzenia poradni kardiologicznej są nieprawidłowe wartości ciśnienia krwi, które utrzymują się przez dłuższy czas. Chodzi o pomiary wskazujące powyżej 140/90 mmHg. Do specjalisty można udać się również w sytuacji, kiedy pacjent skarży się na ból za mostkiem, ma wrażenie nierównej pracy serca, łatwo się męczy, a nawet zdarzają mu się omdlenia. Wizyta kardiologiczna jest zalecana także u osób, które nie odczuwają powyższych dolegliwości, ale chciałyby zadbać o kondycję układu krążenia. W takiej sytuacji kardiolog może zlecić wykonanie podstawowych badań profilaktycznych i ustalić odpowiedni schemat postępowania.

Jak dokładnie wygląda wizyta kardiologiczna?

Głównym powodem, dla którego pacjenci nie szukają pomocy kardiologa, jest niewiedza i strach przed chorobą. Wielu z nich nie wie, jak wygląda wizyta kardiologiczna oraz w jaki sposób właściwie się do niej przygotować. Najkorzystniej jest odwiedzić specjalistę w jak najkrótszym czasie od momentu wystąpienia niepokojących objawów. Zbyt długie odkładanie konsultacji może zwiększać ryzyko powtórnego pojawienia się epizodu, któremu może towarzyszyć nasilenie symptomów niewydolności serca. W gabinecie lekarz przeprowadza dokładny wywiad, pyta o stan zdrowia, przebyte choroby, a także o przyjmowane leki. Osłuchuje też serce i mierzy ciśnienie tętnicze kwi, a w razie potrzeby przeprowadza badanie ultrasonograficzne, tzw. ECHO serca. Na końcu wypisuje ewentualne recepty i skierowania na dalszą diagnostykę.

Choroby układu krążenia – możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia!

Nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy miażdżyca tętnic to coraz powszechniejsze schorzenia przewlekłe, które przez pierwszych kilka lat przebiegają bezobjawowo. W ramach działań profilaktycznych zaleca się prawidłowe odżywianie, unikanie używek oraz codzienną aktywność fizyczną. By zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, można regularnie odwiedzać kardiologa. Na wizytę można umówić się między innymi w prywatnej poradni, do której nie trzeba mieć skierowania.