Podstawową funkcją układu nerwowego jest odbieranie informacji ze świata zewnętrznego i przekazywanie ich do pozostałych części organizmu. Kiedy jego praca zostaje zakłócona, wówczas mogą pojawić się zaburzenia w odczuwaniu bodźców, bóle głowy, problemy z pamięcią, a nawet trudności z poruszaniem. To tylko niektóre objawy stanowiące wskazanie do odwiedzenia lekarza neurologa. Jak dokładnie wygląda wizyta neurologiczna i w jaki sposób należy się do niej przygotować? Kiedy jeszcze warto umówić się do tego specjalisty? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym tekście.

Anatomia układu nerwowego – podstawowe informacje

Jednym z najważniejszych systemów w ciele człowieka, który zapewnia mu stałą łączność ze światem zewnętrznym, jest układ nerwowy. Jego rolą jest nie tylko przewodzenie wiadomości w postaci impulsów elektrycznych, ale także wywoływanie odpowiednich reakcji organizmu oraz koordynowanie pracy wszystkich pozostałych narządów.

Ze względu na budowę wyróżnia się:

  • ośrodkowy układ nerwowy, w którego skład wchodzi mózgowie wraz z rdzeniem zlokalizowanym w kanale kręgowym,
  • obwodowy układ nerwowy, który jest zbudowany z nerwów czaszkowych oraz rdzeniowych.

Istnieje też podział czynnościowy, który obejmuje układ somatyczny kierujący czynnościami świadomymi oraz anatomiczny, odpowiedzialny za unerwienie mięśni gładkich, gruczołów oraz serca.

Jakie choroby leczą neurolodzy?

Zanim dowiesz się, jak wygląda wizyta neurologiczna oraz w jaki sposób przebiega, przyjrzymy się bliżej pracy specjalisty zajmującego się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń układu nerwowego. Neurolog, bo o nim mowa, opiekuje się pacjentami z chorobami neurologicznymi. Trafiają do niego osoby z padaczką, stwardnieniem rozsianym, otępieniem, zespołem niespokojnych nóg, chorobą Alzheimera itp. Lekarz ten specjalizuje się również w leczeniu osób po przebytym urazie lub udarze mózgu, którego konsekwencją mogą być zaburzenia mowy, utrata władzy w kończynach, kłopoty z widzeniem, napady padaczkowe.

Jak wygląda wizyta neurologiczna?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wizyta u neurologa przebiega bardzo podobnie jak u innych specjalistów. Nie trzeba się do niej specjalnie przygotować, ale warto mieć ze sobą wyniki wykonanych badań oraz dotychczasową dokumentację medyczną wraz z kartami informacyjnymi ze szpitala. Ponadto dobrze jest wcześniej zastanowić się nad odczuwanymi objawami. Podczas wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, ocenia jego stan zdrowia, pyta o przyjmowane leki i przebyte choroby. Może również zadać pytanie o prowadzony styl życia, sposób odżywiania się, rodzaj wykonywanej pracy itp.

Na czym polega badanie neurologiczne?

Ważnym etapem wizyty u neurologa jest badanie mające na celu ocenę układu nerwowego. W skrócie polega ono na sprawdzeniu najważniejszych odruchów fizjologicznych. Lekarz bada między innymi sztywność karku, wrażliwość na bodźce czuciowe, a także analizuje napięcie mięśniowe w różnych częściach ciała. Ponadto może sprawdzić postawę pacjenta, jego sposób chodzenia oraz prawidłowość porozumienia się. Badanie neurologiczne jest bezbolesne i obejmuje wykonywanie prostych czynności, takich jak zginanie i unoszenie kończyny, wodzenie oczami za przedmiotem, trafienie palcem ręki do czubka nosa itp. W razie wątpliwości neurolog kieruje pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne (tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, rentgen kręgosłupa i czaszki, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego).

Dokuczają Ci dolegliwości ze strony układu nerwowego? Możesz rozważyć wizytę u neurologa!

Układ nerwowy jest niezwykle ważnym i zarazem skomplikowanym mechanizmem, bez którego nie mógłby żyć żaden człowiek. Jego choroby są najczęstszą przyczyną pogarszania się sprawności intelektualnej. Jeśli zmagasz się z objawami wskazującymi na schorzenie neurologiczne, możesz zapisać się na wizytę u neurologa w prywatnej poradni. Specjalista już na podstawie prostego badania może wstępnie rozpoznać, jakiego rodzaju zaburzenie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.