Konieczność odwiedzenia lekarza specjalisty może pociągać za sobą szereg pytań. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u dermatologa, przeczytaj nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego, na co należy się nastawić, o jakie sprawy może zapytać Cię lekarz oraz czy przed wejściem do gabinetu konieczne jest specjalne przygotowanie. Zapraszamy do lektury.

Kim jest dermatolog?

Zanim przejdziemy do omawiania przebiegu wizyty, warto uświadomić sobie, co leczy dermatolog i na czym polega jego rola. Wiele osób na różnych etapach życia zmaga się z problemami skórnymi. Jeśli dostępne w drogeriach produkty kosmetyczne lub domowe sposoby radzenia sobie z nimi nie pomagają, decydują się na konsultację u lekarza specjalisty. Tego rodzaju wizyta może:

 • zredukować stres – irytacja wywołana przeciągającymi się kłopotami z pewnością nie służy samopoczuciu,
 • pomóc wykryć prawdziwe źródło problemu (niekoniecznie musi nim być skóra),
 • zapewnić dostęp do pomocy i leków na receptę.

Warto mieć na uwadze, że to, czym zajmuje się dermatolog, dotyczy nie tylko skóry, ale też zagadnień pokrewnych, a więc: włosów, paznokci czy gruczołów potowych i łojowych.

Co istotne, w Polsce każdy specjalista od dermatologii jest jednocześnie wenerologiem. Oznacza to, że udziela porad również w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak:

 • kiła,
 • rzeżączka,
 • chlamydioza.

Jak wygląda wizyta?

Konsultacja przebiega dwuetapowo. Składają się na nią:

 • wywiad lekarski,
 • szczegółowe badanie zmienionego chorobowo obszaru.

Dopiero po dokonaniu tych czynności lekarz może przystąpić do dalszych działań – postawić diagnozę, dobrać odpowiednie leki, ewentualnie skierować na różnego rodzaju badania (np. morfologia krwi lub testy alergiczne albo mikrobiologiczne).

Należy pamiętać, że organizm człowieka stanowi pewną całość, a jej poszczególne elementy wpływają na siebie w różnoraki sposób. Dlatego to, co leczy dermatolog, może pozostawać w ścisłym związku z wieloma schorzeniami lub dolegliwościami. Lekarz może skierować pacjenta do innego specjalisty, np. alergologa, chirurga czy endokrynologa. Jest to złożona praktyka, która może pozwolić na holistyczne podejście do zagadnienia i dokładniejsze zweryfikowanie rzeczywistej przyczyny problemów skórnych.

Wywiad u dermatologa

Na początku wizyty dermatolog przeprowadza szczegółowy wywiad. Pytania dotyczą takich tematów, jak:

 • choroby przewlekłe – jeśli pacjent na stałe zażywa jakieś leki, może to mieć wpływ na stan jego skóry,
 • zaburzenia hormonalne, np. problemy z tarczycą,
 • dieta i tryb życia,
 • zabiegi pielęgnacyjne,
 • plany dotyczące zajścia w ciążę (niektóre leki trzeba odstawić z odpowiednim wyprzedzeniem),
 • występowanie problemów skórnych w przeszłości.

Ważne, by odpowiadać na pytania szczerze i bez poczucia fałszywego wstydu. Dermatolog jest lekarzem, więc obowiązuje go zachowanie tajemnicy. Im więcej zgromadzi precyzyjnych informacji na temat pacjenta, tym szansa na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie dopasowanego leczenia rośnie.

Badanie lekarskie

Drugim etapem konsultacji jest zbadanie zmienionej chorobowo części ciała. Ważne, żeby lekarz mógł dokładnie obejrzeć stan skóry, paznokci lub włosów. Przed wizytą u dermatologa powinno się zmyć makijaż, lakier do paznokci, środki do stylizacji itp., by specjalista zobaczył prawdziwy obraz problemu.

Jeśli przyczyną odwiedzenia gabinetu są znamiona barwnikowe, badanie jest przeprowadzane za pomocą tzw. dermatoskopu. Jest bezbolesne i nieinwazyjne, a polega na zastosowaniu niewielkiego urządzenia, które powiększa i doświetla obraz. Dzięki temu dermatolog może odróżnić niegroźne „pieprzyki” od potencjalnie niebezpiecznych zmian skórnych.

Konsultacja u lekarza specjalisty

Kiedy wiesz już, jak wygląda wizyta u dermatologa i czego możesz po niej oczekiwać, łatwiej Ci będzie podjąć decyzję o umówieniu się na konsultację w razie potrzeby. Jeśli zmagasz się z problemami skóry, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, masz możliwość umówienia się do lekarza prywatnie. Wizyta może pozwolić na poznanie przyczyny kłopotów i wdrożenie leczenia.