Zapalenie cewki moczowej, kandydoza penisa, opryszczka narządów płciowych – to tylko niektóre często rozpoznawane infekcje intymne u mężczyzn. Większość z nich można łatwo wyleczyć, ale terapia powinna zostać rozpoczęta jak najwcześniej. Nieleczone zakażenia mogą bowiem prowadzić do groźnych powikłań w postaci zapalenia gruczołu krokowego czy problemów z płodnością. Sprawdź, co powoduje tego typu choroby, jakie dają objawy i kiedy powinno się skonsultować z lekarzem. Zapraszamy do lektury!

Skąd się biorą zakażenia intymne u mężczyzn?

Najczęściej są one przenoszone z osoby zarażonej na zdrową poprzez stosunek płciowy, zbliżenie analne lub oralne. Wywołują je wirusy, bakterie, grzyby oraz pierwotniaki. Chorobotwórczymi mikroorganizmami może zarazić się każdy, kto współżyje seksualnie i wcale nie trzeba mieć wielu partnerów. Rozprzestrzenianiu się patogenów sprzyjają też inne czynniki takie jak np. niedostateczna higiena miejsc intymnych, drobne urazy i otarcia naskórka, przebyta antybiotykoterapia czy noszenie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny.

Jakie objawy dają infekcje intymne u mężczyzn?

Nie każda osoba zakażona wykazuje objawy choroby. Niekiedy symptomy nie pojawiają się miesiącami lub samoistnie zanikają, co jednak nie oznacza, że infekcja intymna została wyleczona. Poza bólem podczas oddawania moczu schorzeniu mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak:

  • dyskomfort w trakcie stosunku,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • obrzęk i zaczerwienienie członka,
  • pieczenie i swędzenie skóry okolic narządów płciowych,
  • dolegliwości bólowe jąder.

Kiedy choroba intymna może wymagać konsultacji z lekarzem?

Porady lekarskiej powinno się zasięgnąć w sytuacji, kiedy objawy wskazujące na infekcję intymną nie ustępują lub stają się coraz bardziej dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z wizytą u specjalisty nie należy też zwlekać, kiedy zakażeniu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Gorączka może pojawiać się w przebiegu zakażenia bakteryjnego. Takie choroby zwykle rozwijają się stopniowo i początkowo nie dają wyraźnych symptomów. Pacjenci często uskarżają się na problemy z oddawaniem moczu, pieczenie cewki moczowej i ogólne złe samopoczucie.

Jak wygląda wizyta i jak lekarz diagnozuje infekcje intymne?

W gabinecie specjalista pyta o niepokojące objawy i zadaje pytania dotyczące prowadzonego życia seksualnego. Następnie przechodzi do badania, które polega na dokładnym obejrzeniu genitaliów, odbytu, skóry oraz ust. Niektóre infekcje intymne u mężczyzn dają niespecyficzne objawy, dlatego konieczne może być pobranie próbek moczu i krwi w celu wykonania badania bakteriologicznego. Lekarz może też zlecić pobranie wymazu z cewki moczowej oraz odbytnicy.

Dlaczego ważne jest leczenie infekcji intymnych?

Z tego względu, że nieleczone schorzenia mogą prowadzić do wielu różnych powikłań. Jednym z częstszych jest wspomniane już we wstępie zapalenie gruczołu krokowego, który objawia się gorączką, bolesnym częstomoczem oraz ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Zlekceważone infekcje intymne u mężczyzn mogą też skutkować rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych drobnoustrojów na dalsze odcinki układu moczowo-płciowego. W rzadszych przypadkach może dojść do zwężenia ujścia napletka, co utrudnia jego nasunięcie za żołądź, powstania przetoki cewkowej powodującej niekontrolowany wyciek moczu, a nawet do zaburzeń płodności.

Niepokoją Cię dolegliwości okolic intymnych? Możesz rozważyć wizytę u specjalisty

W większości przypadków zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową stanowią prezerwatywy. W sytuacji, kiedy zaobserwujesz objawy wskazujące na zakażenie intymne, możesz zapisać się na wizytę do urologa w prywatnej przychodni. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz prostych badań może wstępnie zdiagnozować, jakiego rodzaju schorzenie wywołało u Ciebie nieprzyjemne symptomy i zaplanować odpowiednią terapię.