Zbliża się miesiąc listopad, który od kilku ostatnich lat kojarzy się z miesiącem zdrowia mężczyzny oraz świadomości nowotworów męskich.
Rozmowa z dr n. med. Tomaszem Purwinem – andrologiem, urologiem oraz lekarzem medycyny seksualnej, jednym z 4 lekarzy specjalistów w Polsce, posiadającym prestiżowe międzynarodowe tytuły i certyfikaty specjalizacyjne z urologii FEBU (Fellow of the European Board of Urology), andrologii klinicznej FEAA (Europejska Akademia Andrologii, European Academy of Andrology) oraz medycyny seksualnej FECSM (Fellow of the European Committee of Sexual Medicine), członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, na co dzień pracującym w Bydgoszczy, Toruniu i Pile, związanym zawodowo z Katedrą Urologii i Andrologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Czym jest MOVEMBER ?
MOVEMBER to kampania społeczna o międzynarodowym zasięgu, której nazwa została stworzona z kombinacji dwóch słów, pochodzących z języka angielskiego tj. „moustache” – wąsy, będące symbolem męskości oraz „november” – listopad, który stał się miesiącem świadomości nowotworów męskich tj. raka prostaty i jądra oraz symbolem solidarności z chorymi, służąca popularyzacji wiedzy i podniesieniu świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn.
Przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, aby wzbudzić powszechne społeczne zainteresowanie oraz dać wyraz wsparcia i solidarności z chorymi doświadczonymi przez męskie nowotwory.
Jak duży problem w Polsce stanowi nowotwór prostaty i jądra?
Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn, rozpoznawanym w Polsce, gdzie notuje się obecnie ok. 15 tyś. rocznie nowych zachorowań. Około 5 tysięcy mężczyzn umiera w ciągu roku z powodu tego nowotworu.
Natomiast ocenia się, że rak jądra stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi około 800 nowych przypadków rocznie i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat.
Jakie jest rokowanie w przypadku męskich nowotworów jądra i prostaty?
W przypadku obu tych nowotworów najważniejszym czynnikiem, decydującym o powodzeniu terapii, jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Rozpoznanie obu tych nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, zapewnia całkowite wyleczenie. Niestety na co dzień wciąż obserwujemy niekorzystne zjawisko opóźnionej diagnozy, związane z przekonaniem, że zgłoszenie się do lekarza z intymnym problemem zdrowotnym jest wstydliwe oraz krępujące. Zatem świadomość pacjentów oraz ich edukacja w zakresie profilaktyki nowotworów męskich ma na celu przełamanie tych barier psychologicznych oraz błędnego myślenia.
Jakie mogą być niepokojące objawy raka prostaty lub jądra?
Rak prostaty ograniczony do narządu nie daje zwykle żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka, pozwalająca wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju. Nowotwory zaawansowane miejscowo dają często niespecyficzne objawy tj. bóle podbrzusza, obrzęk kończyn dolnych czy okolicy narządów płciowych oraz bardziej swoiste jak krwiomocz czy zaburzenia oddawania moczu i stolca.
W przypadku zaawansowanego stadium raka, pierwszym objawem mogą być bóle kości.
W przypadku wczesnego etapu raka jądra pacjenci zgłaszają najczęściej wyczuwalny w jądrze niebolesny, twardy guz, dyskomfort w obrębie jądra, asymetrię moszny, związaną z obrzękiem lub powiększeniem się moszny po stronie występowania guza, uczuciem rozpierania lub ciężaru w mosznie. Przebieg raka jądra może być czasami bardzo podstępny a jego jedynym objawem może być niepłodność, a w przypadku przerzutów pierwszymi symptomami choroby mogą być ginekomastia (powiększenie sutka), wyczuwalny guz nad obojczykiem, bóle brzucha, pleców czy nawet krwioplucie.
Na czym polegają badania profilaktyczne w przypadku męskich nowotworów prostaty i jądra.
Profilaktyce raka prostaty podlegają zwykle mężczyźni po ukończeniu 45 r.ż., jeśli nie byli obciążeni wywiadem rodzinnym tej choroby, ewentualnie wcześniej tj. nawet po 35 r. ż. w przypadku obciążeń genetycznych.
Badania polegają na corocznym badaniu prostaty palcem przez odbytnicę , które wykonuje lekarz urolog w trakcie wizyty oraz na oznaczeniu badania PSA tj. specyficznego antygenu prostaty we krwi pacjenta.
Po wykonaniu tych badań, zostaje podjęta decyzja o ewentualnym pogłębieniu diagnostyki w przypadku niepokojących wyników wstępnych badań, czyli wykonaniu USG, rezonansu magnetycznego czy biopsji prostaty.
Szczególnie narażeni na raka jądra są pacjenci po przebytej w dzieciństwie operacji wnętrostwa tj. niezstąpionego jądra do moszny, pacjenci z rozpoznanym rakiem w drugim jądrze, pacjenci z wrodzonymi zespołami genetycznymi np. Zespołem Klinefeltera oraz z hypogonadyzmem tj. zaburzeniami męskich hormonów płciowych.
Natomiast profilaktyka raka jądra sprowadza się do samobadania jąder, przynajmniej raz w miesiącu, podczas którego pacjent może samodzielnie stwierdzić ewentualne nieprawidłowości, które powinien skonsultować z lekarzem urologiem. W przypadku wątpliwości, urolog wykonuje badanie USG, tomografię komputerową oraz oznacza markery nowotworowe, pozwalające ustalić ostateczne rozpoznanie i podjąć stosowną terapię.
Jak wygląda leczenie w przypadku stwierdzenia raka prostaty lub jądra?
W przypadku obu nowotworów rodzaj leczenia zależy od stopnia zaawansowania.
W raku prostaty wyróżniamy leczenie radykalne, obejmujące operację wycięcia prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz węzłami chłonnymi (tzw. prostatektomia radykalna), która może być przeprowadzona metodą otwartą, laparoskopową lub robotyczną oraz leczenie napromienianiem obejmujące teleradioterapię oraz brachyterapię.
W przypadku choroby zaawansowanej, nie kwalifikującej się do leczenia radykalnego, stosuje się hormonoterapię, która opóźnia progresję choroby, zapobiega powikłaniom i łagodzi objawy raka prostaty.
W raku jądra leczenie wiąże się zawsze z orchidektomią radykalną (tj. wycięciem jądra wraz z guzem z dostępu pachwinowego) lub wyjątkowo częściową (usunięcie samego guza np. z jedynego jądra).
W przypadku stwierdzenia przerzutów, stosuje się ponadto leczenie skojarzone obejmujące chemioterapię, radioterapię lub wycięcie operacyjne węzłów chłonnych.
Na jakie schorzenia urologiczne – oprócz nowotworu prostaty-najczęściej chorują mężczyźni?
Oprócz raka prostaty czy jądra, należy pamiętać również o innych nowotworach układu moczowo-płciowego tj. nerek, pęcherza moczowego, rzadziej prącia, ale także kamicy układu moczowego oraz bardzo częstym zwłaszcza po 50 r. ż. łagodnym rozroście gruczołu krokowego, powodującym trudności w oddawaniu moczu. W trakcie wizyty urologicznej, możliwa jest kompleksowa diagnostyka w kierunku wszystkich powyższych schorzeń.
Oprócz specjalizacji w dziedzinie urologii posiada Pan specjalizacje z andrologii klinicznej i medycyny seksualnej oraz akredytację Europejskich Towarzystw w tych dziedzinach. Czym zajmuje się androlog i lekarz medycyny seksualnej?
Rzeczywiście posiadane dodatkowe umiejętności stanowią bardzo wartościowe i merytoryczne uzupełnienie moich kompetencji zawodowych w zakresie diagnostyki i leczenia zarówno farmakologicznego jak również chirurgicznego wielu chorób z pogranicza urologii, andrologii czy medycyny seksualnej, związanych niejednokrotnie z intymną sferą problemów zdrowotnych pacjenta. Należą do nich zaburzenia seksualne tj. zaburzenia wzwodu prącia i popędu płciowego (libido), niepłodność męska, niedobór męskich hormonów płciowych (testosteronu) czy profilaktyka i rehabilitacja pooperacyjnych zaburzeń erekcji po zabiegach urologicznych i chirurgicznych. Szczególnym obszarem moich zainteresowań zawodowych pozostaje kompleksowa chirurgia prącia i moszny, obejmująca wszczepianie sztucznych protez prącia i jądra, operacyjne leczenie niepłodności (żylaki powrózka nasiennego, biopsja jądra), operacje mikrochirurgiczne (denerwacja jądra i prącia), leczenie chirurgiczne skrzywienia prącia oraz liczne małe zabiegi urologiczne tj. wazektomia, obrzezanie, wycięcie wodniaka jądra, torbieli najądrza, plastyka krótkiego wędzidełka).