Nie od dziś wiadomo, że najzdrowszą formą odżywiania noworodków i niemowląt jest karmienie piersią. Mleko matki zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu, jest lekkostrawne i dobrze tolerowane przez organizm dziecka. Niekiedy jednak mogą pojawić się problemy z karmieniem. Z poniższego wpisu dowiesz się, czy możliwa jest laktacja po cesarce, czy płaskie brodawki stanowią przeszkodę w ssaniu piersi, a także, co możesz zrobić, aby wspomóc utrzymanie pokarmu.

Bolesność brodawek – częsty problem podczas karmienia piersią

Jedną z najpowszechniej rozpoznawanych trudności podczas karmienia piersią jest ból brodawek sutkowych. Wiele kobiet zmaga się z tzw. bolesnością wczesną, która występuje między trzecią a siódmą dobą po porodzie. Jest to jednak sytuacja fizjologiczna, a ból najczęściej mija w ciągu tygodnia.
Nierzadkim problemem są także dolegliwości bólowe wywołane przez uszkodzenie brodawek. W większości przypadków są one spowodowane nieumiejętnym przystawianiem malucha do piersi, ale przyczyną może być też stosowanie drażniących kosmetyków czy niewystarczająco częste zmienianie wkładek laktacyjnych. Problemy te można rozwiązać, zwracając uwagę na:

  • dobór odpowiedniej pozycji do karmienia piersią,
  • częstsze podawanie piersi maluszkowi,
  • unikanie stosowania mydeł i środków na brodawki,
  • smarowanie piersi pokarmem i częste wietrzenie (zwłaszcza jeśli sutki są poranione),
  • rozpoczynanie podawania mleka od mniej bolącej piersi.

Brodawki płaskie i wklęsłe – czy mogą utrudniać karmienie?

Kobiety bardzo często są przekonane, że wklęsłe lub płaskie brodawki uniemożliwiają karmienie piersią dziecka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w takiej sytuacji zalecano paniom odpowiednie przygotowywanie brodawek, które miało doprowadzić do zgrubienia i stwardnienia skóry wokół sutków. Obecnie coraz częstsze jest wykonywanie badań, dzięki którym można stwierdzić, czy brodawka jest płaska, czy udaje się ją wyciągnąć. Jeśli jest elastyczna, nie należy nic z nią robić. Jeżeli natomiast chowa się lub spłaszcza, wówczas można zastosować ćwiczenia Hoffmana. Z pomocą przyjdą też specjalne wkładki korekcyjne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nic lepiej nie uformuje brodawki niż prawidłowo ssące ją dziecko.

Utrudniony wypływ pokarmu – jakie są jego przyczyny?

Dość powszechne problemy z karmieniem piersią dotyczą też utrudnionego wypływu pokarmu. Takie sytuacje najczęściej obserwuje się, kiedy mama zostanie mocno zestresowana lub zdenerwowana. Na skutek wzmożonej produkcji adrenaliny wydostawanie się mleka może ulec zablokowaniu. Warto pamiętać, że kobiety, które zdecydują się na karmienie piersią, powinny w miarę możliwości unikać stresu. Noworodek jest w stanie wyczuć nawet lekkie zdenerwowanie mamy, czego objawem może być niespokojne zachowanie podczas posiłku.

Kłopoty ze ssaniem u dziecka – co robić?

Wiele przyczyn związanych z problemami z karmieniem piersią leży po stronie matki. Nie można jednak zapominać, że niekiedy to dziecko ma kłopot ze ssaniem. Może być to spowodowane np. wygórowanym odruchem kąsania lub zbyt krótkim wędzidełkiem. Takie schorzenia niestety są diagnozowane bardzo rzadko, a w wielu przypadkach utrudniają, a nawet uniemożliwiają naturalne karmienie piersią. Jeśli uważasz, że po Twojej stronie wszystko jest w porządku, brodawki nie są płaskie, a piersi są pełne mleka, nie wahaj się zasięgnąć porady personelu medycznego. Można skonsultować się z doświadczonym doradcą laktacyjnym.

Laktacja po cesarce – dlaczego tak często sprawia problem?

Nawet jeśli Twój maluch nie urodził się siłami natury, możesz karmić go piersią. Laktacja po cesarce jest jak najbardziej możliwa, choć wiele kobiet nie do końca w to wierzy. W tej sytuacji szczególnie ważne jest, aby nauczyć się, jak prawidłowo przystawiać malca. Jeśli noworodek w pierwszych chwilach po urodzeniu nie będzie mógł ssać, postaraj się odciągać pokarm za pomocą laktatora. Dzięki temu Twoje piersi będą produkować odpowiednią ilość mleka, a laktacja po cesarce nie zaniknie.

O czym należy pamiętać, karmiąc piersią?

Przede wszystkim zwróć uwagę na odpowiednio częste opróżnianie piersi – w przypadku noworodka powinno to być minimum osiem razy na dobę. Zadbaj też o prawidłowe przystawianie maluszka i kontroluj, czy ssie efektywnie. Pamiętaj też, że dopóki dziecko nie ukończy szóstego tygodnia życia, każde grymaszenie i płacz powinny stanowić dla Ciebie wskazówkę do podania mu mleka. Nocą postaraj się, aby karmienie piersią odbywało się nie rzadziej niż co cztery-pięć godzin.

Podsumowanie

Mleko matki jest wyjątkowym i bezcennym darem, jaki możesz podarować swojemu dziecku. Nawet jeśli pojawią się problemy z karmieniem piersią, warto dołożyć wszelkich starań, by utrzymać laktację. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z położną lub umówić wizytę w poradni laktacyjnej. Doświadczony specjalista odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania, pokaże prawidłowe techniki przystawiania dziecka do piersi, a także doradzi, w jaki sposób utrzymać laktację.

Zobacz – Poradnia laktacyjna