System nerwowy jest niezwykle ważnym układem w ciele człowieka. Pełni wiele kluczowych funkcji: odbiera i analizuje bodźce, koordynuje pracę narządów, umożliwia poruszanie się i orientację w przestrzeni. Gdy jego funkcjonowanie zostaje zaburzone, pojawiają się bóle i zawroty głowy, omdlenia, drętwienie kończyn i problemy z motoryką. Ich przyczyną najczęściej są choroby układu nerwowego. Z poniższego artykułu dowiesz się, kim jest neurolog i jakie schorzenia leczy. Podpowiadamy też, kiedy można zdecydować się na konsultację neurologiczną, którą oferuje m.in. przychodnia Nasz Lekarz w Bydgoszczy i Toruniu. Zapraszamy do lektury!

Kim jest neurolog i czym się dokładnie zajmuje?

Jest to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Gdy układ nerwowy zaczyna szwankować, często odbija się to niekorzystnie na całym organizmie. Neurologia sama w sobie jest skomplikowaną gałęzią medycyny, blisko spokrewnioną z psychiatrią. Neurolog zajmuje się schorzeniami dotyczącymi zarówno nerwów, jak i rdzenia kręgowego oraz mózgu. Jest w stanie postawić diagnozę na podstawie obserwacji ludzkiego ciała i jego reakcji na bodźce dostarczane z zewnątrz.

Z jakimi chorobami można udać się do neurologa?

Specjalista ten zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób organicznych oraz czynnościowych. Oznacza to, że można udać się do niego zarówno w przypadku schorzeń związanych z anatomicznym uszkodzeniem tkanki nerwowej (np. przez procesy zapalne, krwiaki, zwyrodnienia), jak i zaburzeń funkcji bez widocznych zmian takich jak migrenowe bóle głowy, bezwiedne nadmierne skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych itp. Lista chorób, którymi zajmuje się lekarz neurolog, jest bardzo szeroka. Poza zaburzeniami czynnościowymi istotną kategorię stanowią choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego i różnego rodzaju zespoły otępienne. Można tu wymienić między innymi wodogłowie normotensyjne, otępienie naczyniowe, zespół wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego i encefalopatie gąbczaste.

Jakie są wskazania do konsultacji neurologicznej?

Wizyta u neurologa jest zalecana, kiedy męczą Cię przedłużające się bóle i zawroty głowy, miewasz omdlenia czy trudności z utrzymaniem równowagi. Niepokojące są także wszelkiego rodzaju zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią i bolesne uczucie sztywności. Symptomy te mogą świadczyć np. o wczesnym stadium stwardnienia rozsianego, dlatego nie powinno się ich lekceważyć.

Można też odwiedzić poradnię neurologiczną w sytuacji, kiedy od dłuższego czasu zmagasz się z takimi objawami jak:

  • osłabienie siły mięśniowej,

  • nagłe pogorszenie widzenia,

  • upośledzenie mowy,

  • silne dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lub innych części ciała,

  • zaburzenia czucia, niedowłady kończyn,

  • przykurcze mięśniowe, ruchy mimowolne itp.

Jak przebiega badanie neurologiczne?

Zasadniczo wizyta u neurologa nie różni się od tych odbywanych u innych specjalistów. Ważnym jej elementem jest wywiad lekarski, podczas którego pojawiają się pytania dotyczące objawów, obciążeń genetycznych, a także przebytych chorób. Następnie ma miejsce badanie neurologiczne, które polega na sprawdzeniu odruchów fizjologicznych pacjenta. Lekarz ocenia obecność ruchów mimowolnych, napięcie mięśniowe, ułożenie kończyn, nasilenie reakcji odruchowych itp. W tym celu często posługuje się młotkiem neurologicznym. Gdy problem wymaga rozszerzonej diagnostyki, może zlecić dodatkowe badania: rezonans magnetyczny, elektroencefalografię lub tomografię komputerową.

Masz objawy ze strony układu nerwowego? Możesz zapisać się na wizytę w poradni neurologicznej

Choroby dotykające mózg i nerwy w wielu przypadkach rozwijają się powoli. Na szczęście dzięki postępowi medycyny dzisiaj większość schorzeń układu nerwowego można wykryć we wczesnym stadium i leczyć. Przy podejrzanych i długo utrzymujących się objawach zaleca się skorzystanie ze specjalistycznej konsultacji neurologicznej. Na wizytę możesz umówić się m.in. w przychodni Nasz Lekarz, która świadczy usługi z zakresu opieki zdrowotnej na terenie Bydgoszczy i Torunia.