W dobie światowej pandemii koronawirusa w kontekście szczepionek mówi się zwłaszcza o tych przeciwdziałających ciężkiemu przebiegowi choroby, jaką wywołuje. Jeśli jednak chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, w dodatku w tereny, na których zagrażają różnego rodzaju choroby zakaźne, musisz też pomyśleć o innych, wymaganych lub zalecanych szczepieniach. Nasza przychodnia w Toruniu jest miejscem, gdzie możesz zaszczepić się przeciwko najpopularniejszym chorobom zakaźnym. Jakim? Sprawdź poniżej.

Warto się szczepić

Szczepienie się przeciwko koronawirusowi często jest spowodowane chęcią odbywania zagranicznych podróży. Musisz jednak wiedzieć, że Covid-19 nie jest jedynym zagrożeniem, zwłaszcza gdy udajesz się w niektóre regiony świata. Choroby takie jak krztusiec, polio czy błonica zagrażają tam stale, zwłaszcza turystom, którzy nie wiedzą, jak się przed nimi chronić i są bardziej na nie podatni niż często częściowo uodpornieni miejscowi (chodzi głównie o florę bakteryjną).

Na szczęście jednak szczepienia, jakie może zaproponować także przychodnia w Toruniu, pozwalają zredukować ryzyko zachorowania. Dzięki temu możesz mieć spokojny urlop, uniknąć jego skracania bądź leczenia się na miejscu, często w złych warunkach. Ustrzeżesz się też poważnych wydatków. Zwłaszcza w krajach tropikalnych istnieje realne zagrożenie zachorowania na naprawdę groźne choroby.. Zaleca się szczepienia, jeśli nie chcesz zachorować na malarię, żółtą febrę, błonicę, tężec czy wściekliznę. Jest to tym bardziej ważne, że Twoja szczególna ostrożność może nie wystarczyć. Patogeny chorobotwórcze przenoszą się na różne sposoby. Nawet jeżeli będziesz unikać skażonej wody i żywności, a także potencjalnych nosicieli — ludzi, nie zapominaj o zwierzętach, zwłaszcza owadach, które także mogą rozprzestrzeniać poważne schorzenia.

Miej na uwadze bezpieczeństwo innych

Szczepienie to nie tylko spełnienie wymogu formalnego czy zalecenia. To ważny sposób na zadbanie o zdrowie własne, ale też innych — również spoza Twojej rodziny. Szczepienia przed podróżami mają na celu także ograniczenie przenoszenia chorób między krajami. Znane niestety są przypadki, w których tzw. pacjent zero z dalekiego kraju „przywiózł” ze sobą ebolę czy cholerę. I choć takie choroby dziś w większości sytuacji są uleczalne, mogą pozostawiać trwałe skutki dla zdrowia i dawać powikłania. Jest więc sporo powodów, by zdecydować się na przyjęcie szczepionki.

Co możemy zaproponować?

Wybierając się do danego miejsca, powinno się sprawdzić, jakie zagrożenia związane z chorobami zakaźnymi mogą występować na tym obszarze. Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje organizowane przez biuro podróży, na pewno zostaniesz o tym poinformowany. Musisz przy tym pamiętać, że większość szczepionek wykonuje się z dużym wyprzedzeniem, tym bardziej że często konieczne jest przyjęcie więcej niż jednej dawki. Dobra wiadomość jest taka, że nowoczesne szczepionki dają odporność na długi czas. Możesz je wykonać prywatnie także w naszej przychodni w Toruniu.

Gdy brakuje Ci wiedzy na temat tego, przed czym musisz się zabezpieczyć, poszukaj informacji na ten temat w internecie lub zasięgnij opinii zakaźnika, ewentualnie specjalisty medycyny tropikalnej. Nasz lekarz rodzinny także udzieli Ci informacji dotyczących szczepień, jakie są wykonywane w przychodni w Toruniu, a jest ich wiele. Co istotne, niektóre preparaty chronią przed kilkoma chorobami jednocześnie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie z nich podawane są w formie iniekcji, co docenią osoby, które nie lubią igieł — czasami szczepionki występują w postaci doustnej.

Zadbaj o swoje zdrowie!

W przypadku planowania podróży w odległe miejsce (ale nie tylko — każdemu, kto choćby spaceruje w plenerze, może przydać się szczepienie np. przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu) zaszczepienie się powinno być taką samą formalnością jak spakowanie walizki. Nie zajmie Ci to wiele czasu ani nie będzie kłopotliwe, nie poniesiesz też dużych wydatków. Zadbaj w ten sposób o swoje zdrowie, a będziesz mieć wielką szansę przywieźć z wakacji wyłącznie cudowne wspomnienia!

Medycyna podróży Toruń – umów się na wizytę w przychodni.