Badanie USG (ultrasonograficzne) to jedna z popularniejszych procedur diagnostycznych pozwalających na ocenę wyglądu i stanu tkanek wewnętrznych – m.in. mięśni, ścięgien, chrząstek i więzadeł tworzących staw barkowy. Dlatego USG barku jest wykorzystywane przede wszystkim w celu poszukiwania źródła bólu zlokalizowanego w tym obszarze.

Staw barkowy należy do najbardziej niestabilnych i narażonych na największe przeciążenia. Dlatego urazy w tym obszarze są dość częste, podobnie jak rozmaite stany zapalne. Tymczasem ból w tych okolicach znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. USG barku zlecone przez lekarza pozwala dokładnie rozpoznać większość nieprawidłowości, które mogą występować w jego obrębie. To całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna, szybka procedura.

Wskazania do USG barku

Lekarz zazwyczaj przeprowadza USG barku w przypadku zgłoszenia przez pacjenta dolegliwości bólowych w tym obszarze. To badanie wykorzystywane przede wszystkim przy:

  • przeciążeniach,
  • urazach,
  • „przeskakiwaniu” i trzeszczeniu stawu,
  • uczuciu tarcia podczas ruchu,
  • sztywności barku,
  • ograniczeniu ruchomości,
  • zwapnieniu stawu barkowego,
  • stanach zapalnych,
  • chorobach reumatycznych,
  • zmianach zwyrodnieniowych.

Dzięki temu, że procedura jest nieinwazyjna, można ją przeprowadzać u każdego – nie ma żadnych przeciwwskazań do USG barku. Jednocześnie jest to bardzo pomocne badanie, które może pomóc wykryć szereg nieprawidłowości w tym obszarze. To tym bardziej istotne, że ból, sztywność czy tarcie w barku mogą być objawami bardzo wielu schorzeń.

Jak wygląda badanie USG barku?

Do przeprowadzenia USG barku wykorzystuje się specjalny aparat – ultrasonograf. Ma on głowicę emitującą ultradźwięki, które odbijając się od badanych tkanek, pozwalają na tworzenie ich dokładnego obrazu widocznego na podłączonym do urządzenia monitorze. Badanie polega na przykładaniu głowicy ultrasonografu do skóry pacjenta w okolicach barku. Jest ona również przesuwana według określonego schematu, dzięki czemu lekarz może dokładnie zbadać stan poszczególnych elementów anatomicznych. Używany jest również specjalny żel przewodzący. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Zwykle trwa nie więcej niż kilkanaście minut.

Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie badania dynamicznego. Służy ono do oceny pracy stawu barkowego podczas ruchu. Dzięki temu USG jest bardzo przydaną metodą diagnostyczną.

USG barku – jak się przygotować?

Specjalne przygotowanie do USG barku nie jest wymagane. Nie ma też przeciwwskazań do badania. Jego przeprowadzenie może być niemożliwe jedynie w przypadku występowania świeżych skaleczeń lub oparzeń skóry w badanym obszarze.

Lekarze przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy mają dostęp do nowoczesnych aparatów USG, dzięki czemu mogą przeprowadzać badania barku na miejscu – bez potrzeby zbędnego oczekiwania czy też kierowania pacjenta do innych placówek. Doskonała jakość obrazowania zapewnia dokładność wyników i pozwala przyspieszyć proces diagnostyki oraz wdrożenia odpowiednich metod leczenia.