Bóle w okolicach stawów biodrowych mogą powodować poważne problemy w poruszaniu się, a ponadto są po prostu uciążliwe. Ich przyczyn może być wiele – począwszy od stanów zapalnych, a skończywszy na poważnych zmianach zwyrodnieniowych. W rozpoznaniu źródła bólu niezwykle przydatne są badania obrazowe – szczególnie USG biodra. To metoda, która pozwala specjaliście na dokładną ocenę stanu tkanek w tej okolicy, dlatego znacząco ułatwia postawienie diagnozy.

Badanie USG (ultrasonograficzne) to jedna z najbardziej uniwersalnych procedur diagnostycznych, która może być stosowana niemal w każdym obszarze ciała. Dzięki działaniu ultradźwięków, które odbijają się od tkanek, na ekranie monitora powstaje ich wyraźny obraz umożliwiający rozpoznanie wielu schorzeń. USG ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – w tym w ortopedii.

Kiedy wykonuje się USG biodra?

Wskazaniem do wykonania USG biodra u dorosłych mogą być przede wszystkim dolegliwości bólowe w tej okolicy, zaburzenia ruchomości, a także komplikacje po założeniu protezy stanu biodrowego. Poza tym stan stawu biodrowego trzeba regularnie kontrolować w przypadku występowania zmian pourazowych, zapalnych lub zwyrodnieniowych. Wówczas również najlepiej sprawdza się badanie ultrasonografem. Podczas jego trwania można stwierdzić obecność wysięku w jamie stawowej biodra lub obrzęki błony maziowej, ocenić stan chrząstek i głowy kości udowej. Procedura nadaje się również do badania mięśni, ścięgien i ich przyczepów zlokalizowanych w obrębie stawu. Ważnym elementem badania może być również ocena dynamiczna służąca do sprawdzenia, jak zachowuje się staw podczas pracy. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie wielu nieprawidłowości, których nie ujawni np. zdjęcie rentgenowskie.

Ponadto USG stawów biodrowych jest badaniem powszechnie wykonywanym u noworodków i niemowląt (do 1. roku życia). Wykorzystuje się je do wykluczenia wady wodzonej związanej z nieprawidłową budową panewki stawu biodrowego – dysplazji.

Jak przebiega USG stawów biodrowych?

Badanie USG to procedura całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się ultrasonograf wyposażony w specjalną głowicę emitującą ultradźwięki i monitor, na którym widoczny jest obraz odczytywany przez aparat. USG stawów biodrowych jest również bezpieczne – można bez najmniejszych obaw przeprowadzać je nawet wiele razy. Ultradźwięki w żaden sposób nie oddziałują bowiem na tkanki.

USG biodra wymaga od pacjenta jedynie położenia się na leżance i odsłonienia skóry w tym obszarze. Lekarz posmaruje ją specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie, a następnie przyłoży głowicę aparatu i będzie ją przesuwać, tak by móc dokładnie obejrzeć wszystkie tkanki tworzące staw biodrowy. Może również wykonać badanie dynamiczne (w ruchu).

Przygotowanie do badania USG biodra

Do USG stawów biodrowych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia poza świeżymi ranami i uszkodzeniami skóry. Procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

Nowoczesna aparatura USG dostępna w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy umożliwia uzyskanie wysokiej jakości obrazowania. Dzięki temu wyniki badań znacznie przyspieszają proces diagnostyczny i umożliwiają wdrożenie leczenia, które pomoże pozbyć się przykrych dolegliwości.