Urazy kolan z pewnością nie należą do rzadkich. Jest to staw narażony na bardzo duże obciążenia. Jego nadwyrężenia pojawiają się zarówno u osób, które wyczynowo lub amatorsko uprawiają sport, jak i u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, doprowadzając do utraty jego elastyczności. Badanie USG jest niezwykle przydatne w rozpoznaniu rodzaju schorzeń, jakie powodują dyskomfort i ból w stawie kolanowym oraz najczęściej kłopoty w poruszaniu się.
USG kolana to procedura wybierana ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim jest ceniona ze względu na dokładność obrazowania. Pozwala obejrzeć wszystkie elementy anatomiczne stawu kolanowego i to niemal pod dowolnym kątem. USG kolana jest również niezastąpione, gdy potrzebna jest ocena nie tylko stanu, ale również pracy stawu. Tzw. badanie dynamiczne polega na przykładaniu głowicy aparatu do okolic kolana podczas ruchu.
Wskazania do USG kolana
Najważniejszym wskazaniem do USG kolana są dolegliwości bólowe. Ze względu na swoją dokładność, a jednocześnie dostępność, to właśnie ta procedura zlecana jest przez lekarzy najczęściej w przypadku zgłaszania przez pacjentów bólu w kolanie. Ponadto USG kolana wykonuje się w przypadku:
- występowania ograniczenia ruchomości,
- ocieplenia tkanek,
- narastającego lub przewlekłego obrzęku,
- urazu i kontroli pourazowej,
- choroby reumatycznej,
- kontroli pooperacyjnej.
Badanie jest szybkie i całkowicie nieinwazyjne – dzięki temu można je przeprowadzać u każdego. Dokładne obrazowanie pozwala na stwierdzenie rozmaitych nieprawidłowości, m.in. uszkodzenia więzadeł, mięśni czy ścięgien, uszkodzenia łąkotki, wysięku w stawie i wielu innych.
Badanie USG kolana – przebieg
Jak już wspomniano, USG kolana jest nieinwazyjne, bezbolesne, a także całkowicie bezpieczne. Wykonuje się je za pomocą ultrasonografu – aparatury emitującej ultradźwięki, które odbijając się od tkanek, tworzą obraz przekazywany na ekran monitora. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć badane okolice. Ultradźwięki nie mają żadnego wpływu na tkanki, dlatego badanie można bez obaw wykonywać nawet wiele razy na tym samym obszarze ciała.
Procedura wymaga od pacjenta odsłonięcia skóry kolana. Lekarz nałoży na nią specjalny żel przewodzący, a następnie zacznie przykładać głowicę aparatu USG i przesuwać ją po skórze. Może również przeprowadzić badanie dynamiczne (w ruchu). Całość trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Po zakończeniu badania pacjent może natychmiast opuścić gabinet, a lekarz przygotowuje opis. USG kolana nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Nie ma też przeciwwskazań do jego przeprowadzania, z wyłączeniem świeżych oparzeń i skaleczeń skóry.
USG kolana – Nasz Lekarz w Bydgoszczy
Przychodnia Nasz Lekarz w Bydgoszczy dysponuje nowoczesną aparaturą USG wykorzystywaną m.in. do badań obrazowych kolana. Dzięki temu, że urządzenie jest dostępne na miejscu, pacjenci nie muszą oczekiwać na procedurę. Przyspiesza to proces diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wysoka jakość sprzętu umożliwia uzyskanie wyraźnego obrazu i ułatwia lekarzowi postawienie rozpoznania.