Nasze urządzenia do badań ultrasonograficznych umożliwiają badanie organów wewnętrznych, co do których istnieje podejrzenie, że może występować w nich stan zapalny lub inne nieprawidłowości. Pacjent otrzymuje od lekarza prowadzącego skierowanie np. na USG ścięgna, które zrealizuje je w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy. Aparaty wykorzystywane w diagnostyce emitują fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2 – 50 MHz, które za pośrednictwem sondy wnikają w głąb ciała, odbijając się od tkanek i narządów. Powstający w ten sposób obraz powraca do czujnika, generując widoczny na ekranie komputera podgląd. Diagnosta, przesuwając głowicę po skórze badanego, może dokładnie obejrzeć dany organ z każdej strony. Dzięki tej technologii wykorzystującej ultradźwięki jest zatem możliwe postawienie precyzyjnej diagnozy dotyczącej np. urazów ścięgna. Podczas USG radiolog bada stan mięśni i znajduje przyczyny dolegliwości bólowych lub innych problemów, z którymi zmaga się pacjent.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne ścięgna?

W przypadku urazu lub występowania dolegliwości takich jak np. ból w okolicach pięty czy podudzia, obrzęku albo zaczerwienienia skóry, albo utraty zdolności ruchu w stawie skokowym, zleca się USG ścięgna. W poradni Nasz Lekarz w Bydgoszczy znajdują się specjalistyczne gabinety, w których wykonujemy takie badania przy użyciu nowoczesnych aparatów dających dokładny obraz organów.

Szybka diagnostyka pozwala na zahamowanie rozwoju stanu zapalnego lub pogłębiania się dysfunkcji kończyny. W szczególności u osób intensywnie uprawiających sport albo podejmujących aktywność po długim okresie bierności może dojść do mikrouszkodzeń bądź też do przerwania ścięgna.

Przed rozpoczęciem USG pacjent musi poinformować lekarza o wszystkich objawach. Następnie radiolog, za pomocą głowicy, dokładnie obrazuje chore miejsce, starając się ustalić przyczyny dolegliwości. Badanie trwa około 15-20 minut.

Jak przygotować się do USG ścięgna?

Diagnostyka oparta na ultrasonografii jest nieinwazyjna. Najczęściej nie ma żadnych przeciwwskazań do jej wykonywania. Ważne jest to, aby zgłaszając się do nas na badanie założyć luźne ubranie, gdyż w trakcie USG cały obszar skóry wokół ścięgna musi być odsłonięty, by lekarz mógł swobodnie poruszać sondą po ciele pacjenta. Konieczne jest też pozostawienie w domu biżuterii – może ona zakłócać działanie urządzenia. Najlepiej nie stosować także tłustych kremów ani olejków do smarowania ciała, ponieważ one także mogą negatywnie wpłynąć na widoczność.

USG ścięgna Achillesa – wskazania

W ludzkim organizmie ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki z kością piętową, więc jest bardzo ważnym elementem narządu ruchu. W naszej przychodni zajmujemy się diagnostyką i leczeniem urazów i kontuzji zlokalizowanych w tym miejscu. USG tej części tkanki wykonuje się u pacjentów, którzy:

  • intensywnie uprawiają sport,
  • ćwiczą bez odpowiednich przerw pozwalających organizmowi na odpoczynek,
  • noszą nieodpowiednie obuwie,
  • odczuwają dyskomfort podczas poruszania stawem skokowym,
  • nie rozgrzewają się przed rozpoczęciem treningu,
  • mają cukrzycę,
  • cierpią na nadczynność przytarczyc

i skarżą się na dolegliwości bólowe lub inne problemy w obszarze ścięgna Achillesa.