Urazy stawu skokowego (kostki) należą do tych występujących najczęściej. Jest to bowiem obszar narażony na bardzo duże obciążenia każdego dnia – chociażby podczas chodzenia. Kontuzje powstają jednak również podczas w trakcie sportu, zarówno tego wyczynowego, jak i amatorskiego. Częstym powodem nadwyrężenia stawu skokowego jest też nadwaga i brak ruchu. Wówczas może pojawiać się pól, opuchlizna lub ograniczenie ruchomości. W każdym z tych przypadków jednym z badań najczęściej zalecanych przez lekarzy jest USG. To prosta, nieinwazyjna i bezbolesna metoda, która pozwala dokładnie ocenić stan tkanek wewnątrz ciała. Dlatego jest tak szeroko wykorzystywana w diagnostyce.

Wskazania do USG stawu skokowego

Kiedy przeprowadza się USG stawu skokowego? Najczęściej w związku z podejrzeniami urazu lub nadwyrężenia tych okolic. To procedura, która pozwala na ocenę stanu więzadeł, ścięgien, przestrzeni maziowych, kości i innych struktur w obrębie oraz pobliżu stawu skokowego. Lekarz może zlecić przeprowadzenie badania USG, gdy pacjent:

  • zgłasza dolegliwości bólowe w kostce,
  • odczuwa zaburzenia ruchowe w jej obszarze,
  • ma wyczuwalne guzki,
  • ma reumatologiczne zapalenie stawów,
  • ma stwierdzony stan zapalny,
  • ma zwyrodnienia (wrodzone lub nabyte),
  • ma zmiany urazowe.

Zazwyczaj USG jest stosowane przy rozpoznaniach rozmaitych schorzeń i chorób, ale może być również wykorzystywane w celach kontrolnych. To bowiem jedna z metod, która pozwala na najdokładniejsze przyjrzenie się strukturom anatomicznym „od środka”. Co ważne, USG stawu skokowego pozwala na ocenę jego zachowania w ruchu, ponieważ przekazuje „na żywo” obraz do monitora. M.in. dlatego ma szersze zastosowanie niż np. badanie RTG.

USG stawu skokowego – przebieg badania

Badanie USG stawu skokowego nie powoduje żadnych niedogodności dla pacjenta. Może być przeprowadzane bez specjalnego przygotowania, jest bezbolesne i bezpieczne – w żaden sposób nie wpływa na organizm. Do tworzenia obrazu tkanek na ekranie monitora wykorzystywane są ultradźwięki kierowane przez głowicę ultrasonografu w głąb ciała. Nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, jednak skóra musi być całkowicie odsłonięta – nie można przeprowadzić USG stawu skokowego przez gips czy inny opatrunek. Nie powinno się go również przeprowadzać w przypadku występowania świeżych skaleczeń lub oparzeń skóry.

Procedura jest bardzo prosta. Pacjent musi jedynie usiąść lub położyć się na leżance i odsłonić kostkę. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel przewodzący, a następnie przykłada głowicę aparatu, przesuwając ją w różnych kierunkach i pod wieloma kątami. Procedura trwa kilka lub kilkanaście minut. Po zakończeniu właściwego badania USG pacjent po krótkim oczekiwaniu otrzymuje od lekarza jego opis.

USG stawu skokowego w przychodni Nasz Lekarz – Bydgoszcz

Pacjenci przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy mogą korzystać z nowoczesnej aparatury USG umożliwiającej wykonywanie bardzo dokładnych badań obrazowych różnych obszarów ciała – m.in. stawu skokowego. Zaawansowany technologicznie sprzęt ułatwia diagnostykę i umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badania przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów.