Badania obrazowe, do których należy m.in. USG szyi, w przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy wykonuje się w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w wyglądzie i funkcjonowaniu umiejscowionych tam narządów. Jest to element diagnostyki niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz chorób węzłów chłonnych.

Aparat ultrasonograficzny pozwala na bezinwazyjne badanie stanu tkanek w organizmie. Za pomocą specjalnej głowicy – emitera – radiolog kieruje fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2–50 MHz w stronę danego organu, które odbijają się od niego i powracają do odbiornika. Następnie ultradźwięki przetwarzane są w obraz komputerowy. Na jego podstawie przygotowuje się opis badanego obszaru, a lekarz może zalecić odpowiednią terapię. W naszej poradni technologia ta jest wykorzystywana do diagnozowania m.in. chorób zlokalizowanych w narządach znajdujących się w szyi. Zdaniem naszych specjalistów wykonanie

Kiedy wykonuje się USG szyi?

Pacjenci, u których występuje ból albo dyskomfort w okolicach gardła lub węzłów chłonnych, powinni niezwłocznie zgłosić się do naszej przychodni. Lekarz skieruje ich prawdopodobnie na USG szyi, czyli badanie pozwalające na dokładne obejrzenie wszystkich narządów wewnętrznych, które mogą wywoływać takie objawy. Ultrasonografia jest również zalecana u osób, które:

  • mają guzki albo zgrubienia zlokalizowane w tym miejscu,
  • skarżą się powiększone węzły chłonne, tarczycę, ślinianki lub krtań,
  • czują ucisk w gardle,
  • cierpią na przewlekłą chrypkę,
  • zgłaszają się do poradni z opuchlizną szyi,
  • odczuwają ból gardła m.in. podczas przełykania,
  • mają inne dolegliwości występujące w tej lokalizacji.

W każdym z wymienionych przypadków pacjent naszej poradni może otrzymać skierowanie na USG, podczas którego zostanie zbadany stan narządów znajdujących się w obrębie szyi.

Czy badanie USG szyi jest bolesne?

Radiolodzy i lekarze z naszej przychodni mają duże doświadczenie zawodowe, więc wszystkie zabiegi wykonują tak, aby komfort pacjentów był jak największy. USG szyi to badanie nieinwazyjne. Dane miejsce jest smarowane specjalnym żelem, a następnie specjalista przykłada do niego głowicę stanowiącą emiter i odbiornik fal. Dzięki temu, że wiązka ultradźwiękowa odbija się od granicy narządów wewnętrznych, na które zostaje skierowana i po chwili powraca do sondy umieszczonej na skórze pacjenta, powstaje komputerowy obraz organów. Na jego podstawie lekarz stawia diagnozę lub kieruje na dalsze badania. Jedyny dyskomfort podczas USG jest związany z chłodem odczuwanym po pokryciu skóry specjalistycznym preparatem.

Jak przygotować się do USG szyi?

Na badanie należy zgłosić się bez biżuterii – należy zostawić w domu kolczyki, łańcuszki, wisiorki i pierścionki. Skóra powinna być czysta – nie powinno się smarować jej wcześniej żadnymi kremami ani balsamami, w szczególności pozostawiającymi tłustą powłokę na ciele, ponieważ może to zakłócić obraz. Podczas USG szyja musi być całkowicie odkryta, zatem warto zrezygnować w tym dniu z golfu, apaszki czy wysokiego kołnierza.