Za pomocą aparatu USG jest możliwe m.in. diagnozowanie chorób układu moczowego. Ultrasonografia polega na odczytywaniu obrazu powstającego w efekcie odbijania się fal wysyłanych przez urządzenie od tkanek i narządów wewnętrznych. Radiolog, poruszając specjalną sondą, obserwuje podgląd wyświetlający się na ekranie komputera. Dzięki temu może ocenić stan badanych organów. Ta metoda pozwala na dokładne zapoznanie się z ich stanem i porównanie ich parametrów z prawidłowymi wartościami. Na tej podstawie pracujący u nas urolodzy szybko zdiagnozują każdego pacjenta i wdrożą odpowiednią terapię.

W przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy korzystamy z nowoczesnych aparatów diagnostycznych, które pozwalają na szybkie ustalenie przyczyn dolegliwości nerek, pęcherza, moczowodów lub cewki moczowej i wdrożenie terapii.

Kto dostanie skierowanie na badanie USG?

Wskazaniami do USG układu moczowego są:

  • dolegliwości bólowe brzucha lub nadbrzusza,
  • ból okolicy lędźwiowej,
  • nieprawidłowe wyniki badania moczu,
  • krwiomocz,
  • podejrzenie kamicy nerkowej,
  • guz w jamie brzusznej,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • torbiele,
  • choroby gruczołu krokowego,
  • nadciśnienie tętnicze.

W wymienionych przypadkach lekarz prowadzący prawdopodobnie skieruje pacjenta na badanie ultrasonograficzne. Decyzja o konieczności wykonania takiej diagnostyki jest zawsze podejmowana indywidualnie. W przychodni Nasz Lekarz zatrudniamy doświadczonych urologów, którzy przeprowadzą dokładny wywiad i ocenią, jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem leczenia. Ważne jest to, aby nigdy nie lekceważyć żadnych nietypowych objawów w układzie moczowym, ponieważ szybka reakcja zwiększa prawdopodobieństwo, że podjęta terapia będzie skuteczna.

Jak przygotować się do USG układu moczowego?

Badanie to wymaga przygotowania. Dzień wcześniej zaleca się spożywanie lekkostrawnych posiłków w celu uniknięcia wzdęć mogących zakłócić prawidłowy obraz narządów wewnętrznych. W danym dniu od rana nie powinno się nic jeść, aby diagnosta mógł dokładnie przyjrzeć się badanym organom. Jeśli USG dotyczy pęcherza moczowego, należy wcześniej wypić dużą ilość płynu, by był on wypełniony – wówczas uzyskuje się rzetelne wyniki.

Czy USG jest bolesne?

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest nieinwazyjne, w związku z tym pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu (oprócz chłodu po posmarowaniu skóry żelem). Radiolog porusza głowicą w wybranym miejscu, kontrolując stan oglądanych narządów. W ciągu kilkunastu minut powstaje obraz, na podstawie którego lekarz dokonuje oceny wielkości, wyglądu oraz struktury organów.

USG - skuteczne wykrywanie złogów, torbieli i guzów

Podczas badania lekarz może wykryć wszystkie zmiany ogniskowe występujące w danym narządzie, złogi, a także przyczyny zastoju moczu. Dzięki temu, bez inwazyjnych zabiegów, zaleci przyjmowanie odpowiednich leków. Każdy dzień zwłoki może przynieść nieodwracalne skutki, dlatego USG układu moczowego trzeba wykonać jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów, np. problemów z oddawaniem moczu, bólu pojawiającego się podczas wypróżniania lub krwiomoczu.