Wykrywanie zaburzeń funkcjonowania węzłów chłonnych za pomocą USG to współcześnie podstawowa forma diagnostyki, ponieważ nie zawsze organy te są wyczuwalne w badaniu ręcznym. Tkanka limfatyczna stanowiąca ich budulec umożliwia wychwytywanie przez organizm wirusów, bakterii oraz komórek nowotworowych i unieszkodliwianie ich. Są one zgrupowane w różnych miejscach ciała ludzkiego, bezpośrednio pod skórą lub w pobliżu ważnych narządów wewnętrznych. W badaniu ultrasonograficznym uzyskuje się dokładny obraz wybranego obszaru. W przychodni Nasz Lekarz w Bydgoszczy zajmujemy się diagnostyką węzłów:
- szyjnych,
- podżuchwowych,
- nadobojczykowych,
- pachowych,
- pachwinowych,
- zlokalizowanych w klatce piersiowej i jamie brzusznej.
Nasi radiolodzy mają duże doświadczenie w odczytywaniu obrazu organów wewnętrznych i przygotowywaniu ich opisu na użytek lekarzy specjalistów.
Jakie są wskazania do USG węzłów chłonnych?
Decyzja o skierowaniu na badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych podejmuje lekarz rodzinny lub specjalista, któremu pacjent zgłosił dolegliwości bólowe albo przerost tych organów. Najczęściej takie objawy występują podczas infekcji albo stanu zapalnego, lecz mogą być też efektem poważniejszej choroby, dlatego w naszej przychodni w Bydgoszczy pracują eksperci doświadczeni w różnych dziedzinach, którzy mogą postawić trafną diagnozę.
Badanie to wykonuje się, gdy trudno określić bezpośrednie przyczyny pojawiających się u pacjenta dolegliwości, a także m.in. w podejrzeniu:
- gruźlicy,
- białaczki,
- mononukleozy,
- wirusa HIV.
Dzięki nowoczesnej technologii można uzyskać dokładny obraz chorego organu i na tej podstawie sformułować diagnozę i rozpocząć terapię. Ultrasonografia jest też stosowana w profilaktyce jako metoda pozwalająca na kontrolowanie prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjentów narażonych na występowanie określonych chorób.
Na czym polega badanie USG? Jak się do niego przygotować?
W badaniu obrazowym, jakim jest USG węzłów chłonnych, wykorzystuje się ultradźwięki. Nie wymaga ono naruszenia ciągłości skóry, ponieważ radiolog pokrywa odpowiedni obszar ciała pacjenta specjalnym żelem, a następnie przykłada do niego głowicę, z której wychodzą fale przenikające w głąb organizmu. Odbijają się one od organów i tkanek, dostarczając do sondy obraz, który jest przekierowywany na ekran komputera. Dzięki temu osoba wykonująca badanie może w czasie rzeczywistym obejrzeć węzły i określić ich stan.
Pacjent nie musi podejmować żadnych specjalnych działań, aby przygotować się do badania w naszym gabinecie. W ciągu kilku dni przed wykonaniem USG zaleca się zrezygnowanie ze smarowania skóry tłustymi kremami, by nie zakłócić odczytu. Do gabinetu wchodzi się bez biżuterii. Jeśli już wcześniej wykonywana była ultrasonografia w danym obszarze, warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. Dzięki temu lekarz może wykryć poprawę lub pogorszenie stanu zdrowia pacjenta.