Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

Densytometria

Densytometria (inaczej badanie densytometryczne) to badanie gęstości mineralnej kości. Służy ono do wykrywania osteoporozy we wczesnym etapie jej rozwoju, pozwala określić stopień jej zaawansowania, a przede wszystkim monitorować leczenie.

Jak przebiega badanie densytometryczne?

Samo badanie wykonuje się za pomocą urządzenia rentgenowskiego, jakim jest densytometr. Wykorzystuje się w nim dwuwiązkową absorpcjometrię rentgenowską (DXA), dzięki której można określić stopień ubytku masy kostnej.

Jeżeli kości są gęste, mocne, to przejdzie przez nie niewiele promieni RTG, gdy zaś są kruche, porowate promieni przenika przez nie więcej. Ilość promieni, jaka przechodzi przez kość, jest mierzona i przetwarzana przez elektroniczny detektor na dane liczbowe pozwalające lekarzowi dokonać oceny gęstości kości.

W trakcie densytometrii pacjent leży na stole pomiarowym lub siedzi (w przypadku obserwacji przedramienia). Umieszczane jest nad nim ramię aparatu. Badanie jednej części ciała trwa kilka minut, podczas których należy pozostać w bezruchu.

Kto powinien zgłosić się na densytometrię kości?

Od 40. roku życia badanie powinna wykonać każda osoba, u której w rodzinie występowała osteoporoza. Profilaktycznie powinny wykonywać to badanie kobiety po 50. roku życia (szczególnie w okresie menopauzy po jej wystąpieniu) i mężczyźni po 60. roku życia.

Densytometria kości powinna być również wykonywana w innych grupach ryzyka osteoporozy, w tym u osób: cierpiących na choroby endokrynologiczne, takie jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy; o niskiej masie ciała; stosujących hormonalną terapię zastępczą; nadużywających alkoholu; palących; mających niedobory witaminy D; po urazach złamania; prowadzących siedzący tryb życia. Badanie na osteoporozę wykonuje się także u kobiet, u których późno wystąpiło miesiączkowanie lub które urodziły kilkoro dzieci w stosunkowo krótkim czasie.

Warto podkreślić, że to tylko niektóre z istniejących wskazań.

Jak przygotować się do badania densytometrii?

Badanie densytometryczne nie wymaga, aby pacjent był na czczo. Badany może zażyć zwyczajowe leki z wykluczeniem suplementów diety z zawartością wapnia. Ubiór powinien być pozbawiony metalowych elementów, takich jak guziki, zamki czy biżuteria. Dla dokładniejszych wyników ewentualne kolejne obserwacje warto wykonywać z użyciem tego samego aparatu. Densytometrii nie można poddawać kobiet w ciąży.

Densytometria NFZ oraz prywatnie

W naszej przychodni wykonujemy badanie na osteoporozę na NFZ oraz jako świadczenie prywatne. Cena densytometrii zależy od obszaru obserwacji.

Densytometria Toruń – poddaj się badaniu w Twojej okolicy

Zapraszamy na badanie densytometryczne do przychodni Nasz Lekarz w Toruniu. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów.

Wszystkich Pacjentów zainteresowanych badaniem kości zachęcamy do kontaktu -> www.naszlekarz.pl/kontakt.