Drodzy Pacjenci‼️ W ciągu najbliższych dni mogą występować problemy z dodzwonieniem się na naszą Rejestrację Telefoniczną ☎️ Niestety nasze linie telefoniczne są przeciążone ze względu na ogromną ilość telefonów, jakie codziennie otrzymujemy.
Prosimy o cierpliwość – wystarczy zadzwonić do nas tylko raz, jeśli nie uda się uzyskać połączenia, Państwa numer telefonu jest dla nas widoczny i będziemy do Państwa niezwłocznie oddzwaniać.
💡Dodatkowo, odpowiadamy na kilka najczęściej pojawiających się pytań. Mamy nadzieję, że to rozwieje wątpliwości i pozwoli ograniczyć ruch telefoniczny☺️
➡️Lekarz POZ może skierować Pacjenta na test na obecność koronawiusa, ale tylko w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Lekarz POZ oddzwoni do Pacjenta z informacją o wyniku testu.
➡️Kwarantanna Pacjenta – dotyczy Pacjenta po bezpośrednim kontakcie z osobą dodatnią lub podczas gdy Pacjent mieszka z Pacjentem w izolacji (rodzina, domownicy) – jest nakładana tylko przez Sanepid, trwa 20 dni jeśli osoby mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. Jeśli nie mają kontaktu i nie mieszkają ze sobą, kwarantanna Pacjenta trwa 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą, która miała dodatni wynik. Sanepid kończy czas kwarantanny zawiadamiając o tym Pacjenta. Jeśli u Pacjenta na kwarantannie dojdą objawy choroby – Lekarz POZ kieruje takiego Pacjenta na wymaz, ale to Sanepid zwalnia czasowo z ustalonej wcześniej kwarantanny na okres dnia wymazu. Wszystkie decyzje na ten temat są przekazywane Pacjentowi przez Sanepid, a nie przez lekarza ogólnego. ‼️ Informacje, których udziela Państwu Sanepid telefonicznie mają ważność i należy ich przestrzegać.
‼️
Domownicy, z którymi mieszka zarażony Pacjent nie mają pobieranych wymazów, jeśli nie mają objawów.
➡️Dzieci – jeśli dziecko z dodatnim wynikiem pogarsza się objawowo – rodzic dzwoni pod 112 i informuje o potrzebie przyjazdu karetki – należy poinformować o dodatnim wyniku dziecka lub przebywaniu na kwarantannie. Obecnie dzieci przyjmowane są w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.
➡️Informacja o dodatnim wyniku testu jest automatycznie pobierana przez ZUS przez pracodawcę – nie trzeba mieć zwolnienia lekarskiego od swojego lekarza POZ.
➡️Testy na obecność koronawirusa (po uprzednim otrzymaniu skierowania na wykonanie testu od lekarza POZ) można wykonać już w 4 lokalizacjach:
👉 Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia
Lekarska SPZOZ w Toruniu (ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 1) – tel. 697 667 669. Godziny przyjęć: poniedziałek-niedziela w godz. 10:00-12:00,
👉 Alab Laboratoria Sp z o.o. (punkt na ul. Grudziadzkiej 51b) – tel. 665 787 368. Godziny przyjęć: poniedziałek-piątek: 14:00-16:00; sobota: 10:00-12:00; niedziela: 08:00-10:00,
👉 Miejska Przychodnia Specjalistyczna (ul. Uniwersytecka 17) – tel. 506 324 054. Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00; w sobotę i niedzielę od 9:00-11:00,
👉Motoarena, ul. Pera Jonssona 7 – Punkt pobrań dla pieszych oraz zmotoryzowanych – z możliwością poboru wymazu od pacjenta bez konieczności wysiadania z samochodu. Punkt czynny codziennie w godzinach 10:00-16:00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod nr: 506 325 200 oraz 506 324 235 w godzinach pracy punktu.
Szczegóły oraz informacje, które są na bieżąco aktualizowane, znajdą Państwo poniżej, na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ⬇️