W ciągu miesiąca Twój nastrój może ulegać wielokrotnym wahaniom. Związane jest to ze zmianą poziomu hormonów, które decydują o stanie emocjonalnym i kondycji fizycznej. Poznaj 3 fakty na temat cyklu menstruacyjnego i lepiej zrozum swoje ciało!

Fakt nr 1: Emocje zależne od fizjologii

Hormony regulują pracę całego organizmu i decydują o przeżywanych uczuciach. Jak to możliwe? Wynika to z ich ścisłej współpracy z neuroprzekaźnikami, czyli substancjami regulującymi nastrój. Doskonałym przykładem na bezpośredni wpływ na samopoczucie jest progesteron i estradiol. Za zespół napięcia przedmiesiączkowego odpowiedzialny jest niski poziom progesteronu. Z drugiej strony, gdy jego stężenie we krwi znacznie wzrośnie, możesz czuć się zmęczona, ospała, a nawet borykać się z objawami depresji. Wynika to właśnie z wpływu, jaki hormon ma neuroprzekaźniki np. serotoninę, noradrenalinę, GABA czy dopaminę.

Fakt nr 2: Ruszaj się, gdy boli!

Pierwszy dzień krwawienia to także pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego. Organizm wydziela wtedy niewiele estrogenów (estradiolu, estronu, estriolu), co może powodować u Ciebie zmęczenie. Macica się oczyszcza, co powoduje ból. Mimo tego ginekolodzy i położne radzą, aby nie kłaść się, a ruszać. Delikatna gimnastyka taka jak stretching, pilates czy po prostu krótki spacer, wspomogą proces oczyszczania i, tym samym, skrócą bolesną fazę cyklu. Możesz także po prostu wstawać co jakiś czas i przejść się po domu/biurze lub zrobić kilka przysiadów. Grawitacja i aktywność fizyczna zmniejszą dolegliwości bólowe

Fakt nr 3: Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Miesiączka kończy się wraz ze wzrostem estrogenów (3-5 dzień cyklu). Kobiety odczuwają wtedy przypływ energii i optymizmu oraz zauważają lepsze samopoczucie. Kolejne etapy przemian wyglądają następująco:

 • 6-9 dzień: stajesz się energiczniejsza, a Twoja skóra promienna i zdrowa, łatwiej podejmujesz decyzje, a dzieje się to dzięki dawce uwolnionego do krwi testosteronu – działaj!
 • 10-13 dzień: otwierasz się na ludzi, a Twój organizm wydziela jeszcze więcej estrogenu.
 • 14 dzień: przełom! Rozpoczyna się owulacja. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej w ciągu 6-24 godzin, następują odczuwalne zmiany w samopoczuciu.
 • 15-18 dzień: spadek witalności, energii i nierzadko pogorszenie nastroju.
 • 19- 22 dzień: unikaj słodyczy, białego pieczywa oraz wysoko przetworzonej żywności. W tym czasie zwiększa się wydzielanie sebum, skóra staje się wrażliwa i mogą pojawić się na niej wypryski.
 • 23-25 dzień: niski progesteron sprawia, że stajesz się ospała, spada Twoje libido, a praca jelit ulega zaburzeniu. Pij w tym czasie dużo wody, miętowej/zielonej herbaty oraz jedz regularnie.
 • 26-28 dzień: odstaw kofeinę, cukier i nawadniaj się. To dobry czas na intensywną aktywność fizyczną, dzięki której wzrośnie ilość wydzielanej serotoniny. Pomoże to zmniejszyć ból piersi i poprawi samopoczucie.

Powyżej opisaliśmy 28-dniowy cykl. Jeśli jest on dłuższy lub krótszy, poszczególne objawy i zmiany odczuwane będą w innym momencie.

Jak sobie radzić z przykrymi objawami?

Najbardziej nieprzyjemne fazy to miesiączka i druga część cyklu po owulacji. Na dolegliwości odczuwalne podczas okresu najlepiej działają ćwiczenia rozciągające ciało oraz relaks. Paradoksalnie, gdy zaczyna boleć i marzysz tylko o tym, żeby się położyć – to właśnie ruch przyspieszy oczyszczanie się macicy. Dlatego wybierz się na spacer i skróć w ten sposób bolesną fazę. Po 14 dniu możesz nadal wspomagać się aktywnością fizyczną oraz uzupełnić ją o odpowiednią dietę. W tym czasie unikaj:

 • cukru,
 • kofeiny,
 • alkoholu,
 • tłuszczów trans,
 • białego pieczywa.

Jeśli ze swojego menu wyeliminujesz węglowodany proste (białą mąkę, słodycze, pizzę itd.), Twoje estrogeny bez przeszkód wnikną do komórek. Dzięki temu zapewnisz sobie stabilniejsze samopoczucie. Hormony te, są naturalnymi antydepresantami. Odpowiadają za utrzymanie właściwego poziomu serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników, które sprawią, że lepiej poradzisz sobie z trudnymi emocjami. Na ich obecności zyska także Twoja pamięć i tempo metabolizmu. Jeśli jednak będziesz spożywać cukry proste, estrogeny nie zostaną efektywnie wchłonięte do organizmu i nie odczujesz ich pozytywnego wpływu. Mogą także pojawić się przez to problemy ze snem.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zmniejszyć objawy napięcia przedmiesiączkowego – dbaj o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę. W kwestii dodatkowych wskazówek skonsultuj się z lekarzem ginekologiem ze swojej przychodni w Toruniu, Bydgoszczy lub innym mieście.